Wiemy, gdzie Polacy spędzą tegoroczne wakacje. Najtańsze bilety kupiliśmy do... Mediolanu
iStock

Wiemy, gdzie Polacy spędzą tegoroczne wakacje. Najtańsze bilety kupiliśmy do... Mediolanu

Wyszukiwarka tanich lotów Skyscanner sprawdziła, gdzie w tym roku Polacy spędzą wakacje, ile  średnio wydadzą na loty oraz jaka będzie średnia długość zaplanowanego urlopu.
11.06.2018

Wyszukiwarka tanich biletów Skyscanner, jak co roku, przygotowała wakacyjny raport. Tym razem, analitycy, oprócz najpopularniejszych kierunków podróży sprawdzili również z jakim wyprzedzeniem kupowaliśmy bilet, jaka była jego średnia cena, a także ile dni spędzimy na długo wyczekiwanym urlopie. W zestawieniu TOP 10 najchętniej wybieranych destynacji oprócz tradycyjnego południa Europy znalazła się między innymi Kanada – jeden z tegorocznych gorących trendów turystycznych. 

Dokąd polecimy najchętniej?

Choć Polacy już jakiś czas temu pokochali egzotyczne kierunki, głównie w Azji Południowo-Wschodniej to zdecydowanie widać, że Tajlandia, Kambodża, czy Wietnam to kraje, po które częściej sięgamy w sezonie zimowym, kiedy na miejscu panuje pora sucha i środek lata. W wakacje od lat pozostajemy wierni południu Europy, a basen Morza Śródziemnego i słoneczna pogoda przyciągają nas jak magnes. 

Skyscanner prezentuje tegoroczne zestawienie TOP 10 – to m.in. tam spędzimy nadchodzący urlop:

 1. Hiszpania 
 2. Włochy 
 3. Stany Zjednoczone 
 4. Wielka Brytania
 5. Grecja
 6. Portugalia
 7. Francja
 8. Chorwacja
 9. Kanada
 10. Niemcy

Poza zestawieniem TOP 10 znalazły się również m.in. Gruzja, wspomniana Tajlandia, a także Bułgaria. 

Jeśli chodzi o najpopularniejsze miasta, do których się udamy to w TOP 10 znalazły się:

 1. Londyn
 2. Nowy Jork
 3. Barcelona
 4. Ateny
 5. Lizbona
 6. Rzym
 7. Paryż
 8. Mediolan
 9. Toronto
 10. Split

Z jakim wyprzedzeniem kupiliśmy bilet i ile nas to kosztowało?

Skyscanner od lata zachęca Polaków do przestrzegania żelaznej zasady, która zwiększa szanse na zakup biletu w naprawdę dobrej i przyjaznej dla portfela cenie: im wcześniej to zrobimy tym mniej zapłacimy. Przyjmuje się, że optymalny czas na zakup biletu to około 3 miesiące przed planowaną podróżą. Skyscanner zbadał, czy Polacy trzymają się tej zasady i sprawdził z jakim wyprzedzeniem dokonali rezerwacji biletu na planowany urlop – dane są pozytywnie zaskakujące:

Bilety do takich krajów jak Kanada, USA, Portugalia, Grecja czy Chorwacja były kupowane średnio między 129 a 139 dni wcześniej czyli od 4 do 4,5 miesiąca przed planowanym terminem wyjazdu;

Do pozostałych krajów z listy TOP 10 Polacy kupowali bilety około 3-4 miesięcy wcześniej.

Ceny przelotu

Ceny w sezonie zawsze są wyższe niż w pozostałej części roku. Dodatkowo, z analizy Skyscanner wynika, że w tym roku za bilety lotnicze zapłaciliśmy więcej niż w roku ubiegłym. Największy wzrost odnotował Paryż – na poziomie 33%, a także Nowy Jork – 30%, również do Splitu zapłaciliśmy 20% więcej niż w 2017 roku. Najmniejszy wzrost odnotowały Ateny – jedynie 5%, z kolei jedyny spadek na liście TOP 10 dotyczy miasta Bourgas w Bułgarii – 15% mniej.

Najmniej zapłaciliśmy za bilet do Mediolanu – średnio około 78 USD w dwie strony. Do Londynu płaciliśmy średnio około 111 USD. Do Barcelony i Aten cena biletu wyniosła około 150 USD. Jednym z droższych kierunków na południe Europy okazała się Portugalia z Lizboną na czele – tam za bilet płaciliśmy średnio 222 USD, czyli o 7% więcej niż w roku ubiegłym. 

Dwa najdroższe kierunki to Nowy Jork – gdzie średnio płaciliśmy 690 USD za podróż w dwie strony oraz Toronto średnio w cenie 675 USD.

Ile czasu spędzimy na urlopie?

Jak się okazuje Polacy to jeden z najbardziej zapracowanych narodów  świata. Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i  Rozwoju (OECD), w minionym roku statystyczny Polak przepracował średnio 1928 godzin -  z kolei statystyczny Niemiec miał na koncie 1363 godziny. Niecierpliwie wyczekiwany urlop powinien być na tyle długi, byśmy mogli zregenerować siły i podładować baterie. 

Skyscanner sprawdził, że najdłuższy urlop będą mieli ci, którzy wybiorą się do Stanów Zjednoczonych (25 dni) oraz Kanady (22 dni).

Najkrócej, bo jedynie 6 dni, będziemy przebywać w Wielkiej Brytanii, z kolei w pozostałych krajach z listy TOP 10 średnio spędzimy od 7 do 11 dni.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie