Poznaliśmy największe firmy świata. Jest polski akcent, ale na odległym miejscu
fot. iStock

Poznaliśmy największe firmy świata. Jest polski akcent, ale na odległym miejscu

Magazyn Forbes przygotował zestawienie najpotężniejszych przedsiębiorstw na świecie. W czołówce dominują te ze Stanów Zjednoczonych i Chin, a najwyżej sklasyfikowana firma z Polski, czyli PKN Orlen, znalazła się dopiero w ósmej setce rankingu.
12.06.2018

Ludzie odpowiedzialni za stworzenie zestawienia nazwanego Global 2000 wzięli pod uwagę kilka różnych czynników, którymi charakteryzują się poszczególne przedsiębiorstwa. Pod lupę wzięto między innymi wysokość przychodów firmy, jej zysk, wartość rynkową, a także posiadane aktywa.

Ranking jest potwierdzeniem obiegowej opinii, że Stany Zjednoczone nie są już jedyną potęgą gospodarczą na świecie. Mają sporą konkurencję w postaci Chin. Na dwóch pierwszych miejscach zestawienia znalazły się bowiem dwa banki z Państwa Środka – ICBC oraz China Construction Bank. Wartość rynkowa pierwszego z wymienionych wyniosła 311 miliardów dolarów w 2017 roku. Na najniższym miejscu podium uplasował się holding JP Morgan & Chase, również działający w sektorze bankowym. Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce zajęły Berkshire Hathaway (holding zajmujący się głównie ubezpieczeniami – jego CEO jest Warren Buffet), Agricultural Bank Of China, Bank Of America, Wells Fargo, Apple (tak, to Apple), Bank Of China oraz Ping An Insurance Group. W drugiej dziesiątce znalazło się kilka firm, które kojarzy niemal każdy – między innymi Royal Dutch Shell (11. miejsce, najwyżej sklasyfikowana firma z Europy), Toyota, Samsung, Volkswagen oraz Microsoft.

Z polskich firm najwyżej uplasował się PKN Orlen. Polska spółka państwa znalazła się na 713 miejscu. Oprócz niej w zestawieniu znalazło się kilka innych polskich firm. Mowa o PZU (770. miejsce), PKO Bank Polski (845.), PGNiG (1026.), Bank Pekao (1106.) i PGE (1360.).

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie