75 milionów dolarów za… prawo do końskiego potomstwa
fot. iStock

75 milionów dolarów za… prawo do końskiego potomstwa

Tak imponującą kwotę zdecydowała się wyłożyć irlandzka firma Coolmore Stud za potomstwo konia o imieniu Justify. Skąd taka kwota?
13.06.2018

Chociaż pod względem popularności gonitwom konnym daleko jest takich sportów jak chociażby piłka nożna, to owa dyscyplina ma swoich oddanych fanów, a pieniądze, którymi się w niej obraca, potrafią zrobić wrażenie. Tak właśnie jest w przypadku transkacji, której przedmiotem jest nienarodzone jeszcze potomstwo konia o imieniu Justify, które zostało sprzedane firmie Coolmore Stud za 75 milionów dolarów.

Gdy jednak poznamy całą otoczkę związaną z wyłożeniem tej kwoty, zdziwienie nieco opada. Justify jest bowiem koniem, któremu udało się dokonać niezwykle rzadkiej sztuki. Wygrał trzy kolejne gonitwy – Kentucky Derby, Preakness Stakes oraz Belmont Stakes, które są określane jako Potrójna Korona Stanów Zjednoczonych. Mamy więc do czynienia z jednostką wyjątkową. Jeszcze przed rozpoczęciem Belmont Stakes właściciel Justify i irlandzka firma dogadali się co do kwoty za jego potomstwo – miało to być 60 milionów dolarów. Kwota miała jednak wzrosnąć o kolejne 15, gdyby ogierowi udało się pokonać konkurentów w trzecich zawodach. Warunek został spełniony.

Kentucky Derby, Preakness Stakes i Belmont Stakes są organizowane od odpowiednio 1875, 1873 i 1867 roku. Pomimo tak długiej historii, tylko trzynastu koniom udało się wygrać wszystkie trzy gonitwy w jednym roku i zdobyć Potrójną Koronę. W roku 2015 dokonał tego American Pharoah, po 37 latach od poprzedniego zwycięzcy (Affirmed, 1978).

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie