Podręczne przed Sejmem i Pałacem Prezydenckim
Fot. Radosław Nawrocki/Showmax

Podręczne przed Sejmem i Pałacem Prezydenckim

W Showmax pojawił się ostatni, finałowy odcinek "Opowieści podręcznej", a wraz z nim na ulice Warszawy wyszły… podręczne. To jedna z najciekawszych akcji promocyjnych ostatnich lat w Polsce.
12.07.2018

Centrum Warszawy, wczesny ranek. Wraz z pierwszymi kroplami deszczu na ulicach miasta pojawiają się czerwone sylwetki kobiet kroczących przed siebie ze spuszczonymi głowami. Zastęp podręcznych maszeruje w całkowitym milczeniu. Od czasu do czasu przystają. Zatrzymują się przed Sejmem czy Pałacem Prezydenckim. Podobnie, jak większość mieszkańców o tej porze, kobiety wsiadają również do metra czy tramwaju. Jednak poza strojem, na tle pozostałych pasażerów wyróżnia je również zachowanie - wzrok utkwiony w chodniku oraz wymowne milczenie obrazują przesłanie najgłośniejszej produkcji ostatnich lat. Podręczne spacerujące warszawskimi ulicami stanowią poniekąd żywe „pomniki” kobiet pozbawionych głosu, kobiet posłusznych.

Budzący zainteresowanie marsz kończy się w Ogrodzie Saskim, gdzie podręczne stają między pomnikami uosabiającymi takie wartości jak prawda czy sprawiedliwość. Nieruchomiejąc na parę minut, na chwilę same stają się rzeźbami z przesłaniem.

"Opowieści podręcznej" - 5 akcji promocyjnych w Polsce

Marsz podręcznych to już piąta akcja związana z drugim sezonem głośnego serialu Opowieść podręcznej, prowadzona przez Showmax w celu zwrócenia uwagi na istotę walki o prawa kobiet. Poprzedzały ją: „Artykuł zakazany dla kobiet” z ograniczeniem dostępu ze względu na płeć czytelnika, „Ostatnia kolekcja” – linia odzieżowa inspirowana najnowszymi światowymi trendami: dyskryminacją, przemocą i brakiem równouprawnienia, „Na początku było słowo” - akcja społeczna z Hanną Lis, Weroniką Rosati i Małgorzatą Rozenek-Majdan przeciwko nienawiści wobec kobiet w Internecie oraz limitowana kolekcja koszulek MOMU z hasłem przewodnim serialu Opowieść podręcznej „Nolite te bastardes carborundorum”. Wymienione  działania wspierały finansowo Centrum Praw Kobiet, które na przestrzeni ostatnich lat straciło państwowe dofinansowanie.

W ostatnim odcinku drugiego sezonu pt. "Słowo", Serena i inne Żony stają do walki o ważną zmianę, która ma zapewnić lepsze życie dzieci Gileadu. Emily dowiaduje się więcej na temat nowego Komendanta. Freda musi podjąć bardzo trudną decyzję. Czy zostanie z córką? Czy uda jej się zbiec z Gileadu? I czy tak naprawdę nadal tego chce?

Będzie 3. sezon "Opowieści podręcznej"

O dalszych losach kobiet Gileadu dowiemy się już trzecim sezonie "Opowieści podręcznej", który w 2019 r. pojawi się na Showmax równolegle z emisją w USA.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie