“Jednorazowy” słowem roku wg Collins Dictionary
Fot: iStock

“Jednorazowy” słowem roku wg Collins Dictionary

Co mówią o mijających miesiącach słowa wytypowane do ścisłego finału?
07.11.2018

Słowem roku 2018 wg słownika Collinsa wybrany został “jednorazowy” (single-use).  Ma to oczywiście związek ze wzrastającą świadomością ekologiczną i wysypem informacji na temat wpływu plastiku – w tym głównie opakowań, toreb i słomek z tego materiału – na środowisko. W październiku Parlament Europejski przegłosował zakaz używania „jednorazówek” w całej UE, który wejdzie w życie z początkiem 2021 roku.

Zajrzyj do naszych tekstów na temat problemów z plastikiem

Konserwatywny baleron

Wśród finalistów znalazło się jeszcze 9 słów, które w mniejszym lub większym stopniu definiują mijający rok. Do znajomości niektórych z nich wystarczy otworzyć gazetę lub włączyć telewizor (jak w przypadku akcji MeToo czy systemu VAR, czyli futbolowej wideoweryfikacji), inne wciąż jeszcze czekają na wejście do języka potocznego. Np.  słowo „gammon”, choć w języku angielskim oznacza po prostu baleron, w 2018 roku było używane jako określenie białego mężczyzny w średnim wieku, wyznającego konserwatywne poglądy. W czołówce znalazł się też „wegański” (vegan), który równie dobrze mógł powalczyć o tytuł dobre kilka lat temu.

Śmieciogging 

Dominację tematów ekologicznych i polityczno-społecznych podkreślają pozostałe słowa w zestawieniu. Gaslight (manipulowanie osobą w taki sposób, by zakwestionować jej poczytalność) pojawiał się w odniesieniu do ataków na Christine Blasey Ford, a o whitewashingu (wybielaniu) pisaliśmy m.in tu. A słyszeliście o ploggingu? Ten "sport", który narodził się w Szwecji, polega na łączeniu joggingu z podnoszeniem śmieci. Aktywność godna popularyzacji, choć samemu słowu kariery nie wróżymy. 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie