Nie żyje Karl Lagerfeld, projektant, który zmienił współczesną modę
Fot: Starstock

Nie żyje Karl Lagerfeld, projektant, który zmienił współczesną modę

Dyrektor artystyczny Chanel zmarł dziś w Paryżu. Miał 85 lat.
19.02.2019

Lagerfeld od kilku miesięcy zmagał się z problemami zdrowotnymi i coraz rzadziej występował publicznie – nie pojawił się m.in. na styczniowym pokazie Chanel, co zaowocowało falą spekulacji na temat kondycji projektanta. Kilka minut temu informację o jego śmierci potwierdziły francuskie media.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez KARL LAGERFELD (@karllagerfeld)

 

Luksusowy rewolucjonista 

Niemiecki projektant jak mało kto zasłużył na tytuł ikony mody drugiej połowy ubiegłego stulecia (i początku XXI wieku). Zaczynał jeszcze w latach 50., współpracując z takimi domami mody, jak Balmain, Krizia czy Valentino, a w latach 80. objął posadę dyrektora artystycznego w Chanel, która zapewniła mu rozgłos i uznanie. Prowadził także własną markę, był dyrektorem kreatywnym we włoskim Fendi, gdzie zajmował się odzieżą z futer i skór, przygotowywał również kolekcje dla innych marek, jak choćby H&M. Rewolucja, jaką przeprowadził w Chanel wpłynęła nie tylko na świat ekskluzywnej mody, ale na cały rynek dóbr luksusowych. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez KARL LAGERFELD (@karllagerfeld)

Ekscentryk 

W tym samym stopniu, co dokonania w świecie mody, ikoniczną pozycję zapewniły Lagerfeldowi ekscentryczny styl bycia, charakterystyczny styl (słynne okulary przeciwsłoneczne, wysokie kołnierze i białe włosy stały się jego znakiem rozpoznawczym) oraz bezkompromisowe opinie (m.in na temat wykorzystania futer w swojej pracy). 

Przyczyna śmierci projektanta nie została ujawniona. 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie