Czas, Start: Olimpiada w Rio i historia pomiaru czasu
zdj. mat. pras. Omega

Czas, Start: Olimpiada w Rio i historia pomiaru czasu

Rok 1932 zdefiniował historię chronometrażu sportowego. To wtedy, po raz pierwszy, odpowiedzialność za pomiar czasu we wszystkich dyscyplinach Igrzysk Olimpijskich powierzono jednej firmie: OMEGA.
06.07.2016

1948 – Wszystkie oczy skierowane na Londyn

Igrzyskom Olimpijskim w Londynie w 1948 roku towarzyszyła jedna z największych rewolucji w chronometrażu sportowym. Swoją premierę miała pierwsza fotokomórka. Urządzenie nazwane przez OMEGĘ „Magic Eye” pozwalało chronometrażystom rejestrować dokładną kolejnośćsportowców w momencie przekraczania linii mety. 

 

 

1960 – Głębokie przemyślenia prowadzą do kolejnych innowacji

Kontrowersyjna decyzja z Igrzysk Olimpijskich w Rzymie doprowadziła do wprowadzenia kolejnej wielkiej innowacji na basenie: automatycznych pól dotykowych. Igrzyska 1960 roku były ostatnimi odmierzanymi przez OMEGA, w których o wynikach wyścigów decydowało ludzkie oko. Podczas problematycznego finału wyścigu na 100 metrów stylem dowolnym sędziowie nie byli zgodni odnośnie końcowego werdyktu. Ostatecznie złoty medal przyznano Australijczykowi Johnowi Devittowi, a Lance Larson, reprezentujący Stany Zjednoczone, być może niesłusznie, został sklasyfikowany jako drugi. W odpowiedzi na tę sytuację OMEGA opracowała pola dotykowe umieszczane na końcach torów pływackich i pozwalające pływakom samym zatrzymywać czas. Pola wynalezione przez firmę z Biel po raz pierwszy wykorzystano w 1967 roku podczas Igrzysk Panamerykańskich w Winnipeg, a później stały się stałym elementem każdych kolejnych Igrzysk Olimpijskich. 

1968 – Obraz wart tysięcy słów

OMEGA na Igrzyska Olimpijskie w Meksyku w 1968 roku wysłała 45 chronometrażystów wraz z 8 tonami sprzętu. Transport zawierał między innymi aparat OMEGA Photosprint wykorzystywany do filmowania sportowców na mecie wyścigu. Urządzenie pozwalało wychwycić moment przekroczenia linii mety przez każdego z uczestników konkurencji. W przeciągu minuty od ukończenia biegu sędziowie mieli do dyspozycji jedno powiększone zdjęcie z oficjalnymi czasami każdego z uczestników. Po raz kolejny OMEGA sprostała oczekiwaniom świata sportu i zaoferowała nową, rewolucyjną technologię w zakresie chronometrażu. Aparat pozwolił zmierzyć 10 Rekordów Świata, które ustanowiono w tym roku na Stadionie Olimpijskim. Być może sportowcom pomogło rozrzedzone powietrze, gdyż Stadion w mieście Meksyk jest położony na dużej wysokości.


 

 

1984 – Prawdziwy test dla aparatury detekcji falstartu

Igrzyska Olimpijskie w Los Angeles w 1984 roku zapamiętano głównie ze względu na wiele wspaniałych występów, w tym 4 złote medale zdobyte przez Amerykanina Carla Lewisa. Na olimpijskiej bieżni także OMEGA nie poprzestawała w swoich dążeniach do doskonałości. Nowością w chronometrażu było pierwsze urządzenie do detekcji falstartu. Sprzęt o wysokiej czułości odmierzał siłę nacisku, jaką wywierał sportowiec na bloki startowe. Czas reakcji był mierzony w momencie, gdy nacisk nogi sportowca na blok przekroczył 29 kg (kobiety 27 kg). Dopuszczalny próg poprawnego czasu reakcji to 0,100 sekundy. Porównując te czasy OMEGA mogła wykryć nawet najmniejszy falstart.

 

 

 

2012 – 2016 – Zaufany chronometrażysta

Gdy przyglądamy się współczesnym Igrzyskom Olimpijskim nie możemy nie zauważyć, że chronometraż sportowy OMEGA szybko ewoluował i stał się bardzo wykwintnym systemem, który nie pozostawia cienia wątpliwości. W 2012 roku w Londynie OMEGA wprowadziła trzy nowe, futurystyczne przyrządy: nowe bloki startowe wykorzystywane przez sprinterów i biegaczy na krótkich dystansach, innowację Swimming Show pozwalającą na śledzenie na bieżącego porównania wyników trzech najlepszych pływaków oraz wysoce precyzyjne urządzenie pomiarowe Quantum Timer .

 

 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie