Muzeuobus czyli muzeum w ciężarówce
fot. B. Tańska, 1949.

Muzeuobus czyli muzeum w ciężarówce

Sztuka w każdym PGRze? Tak wyglądało mobilne muzeum, które ponad sześćdziesiąt lat temu odwiedzało polskie wsie.
16.08.2016

Sztuce potrzebna jest promocja. A my nie jesteśmy pierwszymi, którzy to wiedzą. O to, by sztuka była dostępna dla wszystkich, pomyślano zaraz po II Wojnie Światowej. W najbardziej mrocznych czasach PRL-u powstał projekt Muzeobusu. Muzeum Narodowe w Warszawie, jako pierwsze na świecie (!), zrealizowało ideę mobilnej sali ekspozycyjnej. Eksperymentalna ciężarówka nazwana muzeobusem wyruszyła w Polskę w sierpniu 1949 r. z wystawą „Mickiewicz i Puszkin” i w ciągu 4 miesięcy odwiedziła 111 wsi i osiedli.


Z notatki w „Trybunie Opolskiej” z 1966 r. wiemy, że muzeobus był wykorzystywany przez MNW, a następnie Stowarzyszenie Historyków Sztuki przez 15 lat. Z czasem przekazano go do muzeum w Opolu. Opolskie Muzeum nie miało jednak pieniędzy na remont pojazdu. To uniemożliwiło dalszą jego eksploatację do celów wystaw objazdowych. Muzeobus został przeznaczony, w porozumieniu z Wojewódzką i Miejską Biblioteką w Opolu, na ruchomy punkt biblioteczny objeżdżający przedmieścia i podmiejskie osiedla Opola.

 

 Więcej o idei muzeobusa możecie przeczytać w arcyciekawym spacerowniku po historii MNW pt. „Proteusz” autorstwa Jacka Dehnela.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie