Reklama

Oto, co dzieje się z twoim organizmem, gdy nie jesz śniadania

Zastanów się dwa razy.

Oto, co dzieje się z twoim organizmem, gdy nie jesz śniadania Fot. Pixabay
Reklama

„Kawa i papierosy” jak u Jima Jarmuscha lub „papierosy, kawa, ja” jak u Kasi Nosowskiej - tak wygląda śniadanie wielu z nas. A jeśli nie palimy, to wypijamy tylko kawę i pędzimy do pracy. Wiele osób świadomie, również nie tyle z pośpiechu co z chęci utraty wagi, zupełnie wykreśla z planu poranny posiłek. A to poważny błąd, czego dowodzą niedawne badania przeprowadzone przez pracowników Uniwersytetu Hohenheim w niemieckim Stuttgarcie.

 

Zobacz także: 10 produktów, które możesz jesć bez ograniczeń

 

Naukowcy przez trzy doby obserwowali 17 dorosłych uczestników eksperymentu. Pierwszego dnia wszystkim nakazano pominąć śniadanie, drugiego zjeść trzy regularne posiłki, a trzeciego badani szli spać bez kolacji. Każdy posiłek zawierał taką samą liczbę kalorii (tłuszcze, białko, węglowodany). Każdego ranka między godz. 7 a 9 badanym pobierano krew. Sprawdzano m.in. poziom hormonów, leukocytów i cukru.

 

Skutki uboczne niejedzenia śniadań

 

Okazało się, że na krótką metę unikający śniadania faktycznie mogą być zadowoleni. Po obiedzie (choć rano byli bez życia) mieli dużo energii, a ich organizm uruchamiał spalanie rezerw tłuszczu. Każdy kij ma jednak dwa końce. Unikanie porannego posiłku zaburzy nasz naturalny metabolizm, polegający na równowadze w spalaniu tłuszczu i węglowodanów. A to w dalszej perspektywie negatywnie wpłynie na poziom glukozy, co może zwiększyć ryzyko otyłości i zachorowania na cukrzycę typu drugiego.

 

 

Co ciekawe, omijający obiad i kolację spalali więcej kalorii w ciągu doby (odpowiednio 41 i 91) w porównaniu do jedzących trzy posiłki. Różnica jest jednak niewielka, a jej cena dość wysoka. O wiele lepsze wyniki można uzyskać odpowiednią dietą i regularnością jedzenia. Co więcej, omijanie poszczególnych posiłków skłania do częstszego sięgania po zazwyczaj niezdrowe i zapychające na chwilę przekąski. A do czego to prowadzi, to już wszyscy wiemy.      

Artykuł ukazał się na stronie brytyjskiego wydania Esquire.

Najlepsza restauracja na świecie - zwycięzca World's 50 Best Restaurants

Eleven Madison Park, Nowy Jork

1/11

Eleven Madison Park, Nowy Jork
Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Reklama

Inne artykuły

Reklama