Reklama

Tak rozpoznasz dobrze przyrządzone espresso. Inne wylej

Niekiedy wystarczy sam rzut oka.

Tak rozpoznasz dobrze przyrządzone espresso. Inne wylej Fot. Istock
Tagi: kawa
Reklama

Kawa to żaden wyjątek. Jeśli w lokalu dostajemy piwo, w którym połowa zawartości kufla to piana, natychmiast wzywamy obsługę, domagając się dolewki lub przyniesienia nowego trunku. Z espresso jest podobnie. Patrzymy, choć nie tylko, i już wiemy, co nam podano. Jak? Są na to sposoby.  

 

Zobacz także: Najmocniejsza kawa na świecie

 

Jakość kawy zależy nie tylko od pochodzenia i gatunku ziaren, ale i od wielu innych czynników, jak chociażby przechowywanie, mielenie, parzenie, czy wreszcie stan techniczny i czystość ekspresu. Dlatego podpowiadamy, o czym warto pamiętać podczas wizyty w kawiarni. 

 

1. Przypatrz się zawartości filiżanki

 

Dobrej mieszance kawy może zaszkodzić wiele czynników. Na źle zmielonych ziarnach począwszy, a na zbyt wysokiej przygotowania temperaturze skończywszy. 

 

Najwięcej o jakości kawy powiedzą nam kolor, grubość i spoistość cremy, czyli powstającej na powierzchni kawy pianki z zawartych w drobinach ziaren olejów, protein i cukrów - mówi Grzegorz Staszowski, barista Segafredo Zanetti Poland. - Idealna crema ma kolor od orzechowego do ciemnobrązowego, a jej konsystencja powinna być na tyle zwarta i gładka, tak, by po wsypaniu cukru jego kryształki utrzymywały się na powierzchni, zanim wpadną do środka - dodaje. 

 

2. Miej nosa do kawy

 

Złe lub zbyt długie przechowywanie ziaren w młynku powoduje wietrzenie mieszanki i utlenienie się wielu związków aromatycznych, co jest niemal gwarancją płaskiego, zubożałego zapachu i smaku. Wówczas będziemy mogli zapomnieć o intensywnym bukiecie m.in. nut winnych, cytrusowych, czy czekoladowych. Obecność tlenu i wilgoci powoduje, że kawa po zaparzeniu smakuje mdło i charakteryzuje ją stęchła woń.

 

- Kawa w ziarnach nie powinna być w młynku dłużej niż 72 godziny, a zmielona tylko 24 godziny. Po tym okresie na skutek kontaktu z tlenem substancje zapachowe i aromaty ulatniają się - mówi Staszowski

 

 

3. Kwestia dobrego smaku

  

Najważniejsza jest harmonia trzech podstawowych smaków: kwaśnego, słodkiego i gorzkiego. O zachowaniu równowagi decyduje palenie kawy, jednak duże znaczenie ma także stopień i czas jej zmielenia oraz samo parzenie.

 

- Dla uzyskania 25 ml idealnego espresso, należy użyć 7-8 gramów zmielonych ziaren. Temperatura wypływającej z ekspresu wody powinna wynosić 88-90 st. C, a ciśnienie - 9 barów. Optymalny czas ekstrakcji to 25 sekund - tłumaczy Staszowski.

 

4. Rozejrzyj się dookoła 

 

Warto mieć oczy szeroko otwarte jeszcze przed złożeniem zamówienia. Wystarczy zwrócić uwagę na stan czystości lokalu - zarówno sali, jak i przestrzeni za barem. Zabrudzony ekspres czy zapchane sito kolby mogą zrujnować smak nawet najlepiej przyrodzonego naparu. Wykorzystywana przez baristę woda zawsze powinna być miękka i świeża. Podobnie rzecz ma się z mlekiem. W przeciwnym razie odstawimy filiżankę już po pierwszym łyku.

Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Reklama

Inne artykuły

Reklama