Reklama

Tak przygotujesz najlepszy gin z tonikiem

O wszystkim decydują detale. Jak zawsze zresztą.

Tak przygotujesz najlepszy gin z tonikiem Fot. Istock
Tagi: alkohol, drink
Reklama

Mówi się, że to dzięki ginowi z tonikiem Brytyjczycy zajęli i utrzymali Indie. Wbrew pozorom nie pili na umór i nie rozpijali hindusów. Sięgali po niego, by odreagować stres i przede wszystkim uchronić się przed malarią, dzięki chininie zawartej w toniku. Oczywiście mogliby pić tylko tonik, ale to było by o wiele mniej przyjemne. A dzięki temu, że wśród mieszkańców byłej kolonialnej potęgi pozostał sentyment do gorzkiego smaku, dziś gin z tonikiem to najpopularniejszy drink na Wyspach Brytyjskich. 

 

Jak przygotować gin z tonikiem?

 

Wydaje się, że nie ma nic prostszego. W końcu w nazwie zawierają się tylko dwa składniki. Jednak o smaku decydują szczegóły i tkwiący w nich diabeł. Oto kilka wskazówek, jak przygotować najlepszy gin z tonikiem. 

 

1. Odpowiednio dobrana szklanka

 

Wbrew pozorom spokojnie możesz zrezygnować z tradycyjnej, wysokiej szklanki typu longer. Eksperci zalecają przygotowywanie drinka w kieliszku typu copa, niskim tumblerze lub nawet kieliszku do czerwonego wina. Pozwoli to cieszyć się pełnym bukietem zapachu ginu.

 

2. Odpowiednia zawartość lodu

 

Nasza szklanka powinna być tak zimna, jak to tylko możliwe. Śmiało wypełnij ją lodem po brzegi. Gin będzie lepiej smakował.

 

 

3. Mądrze dobierz proporcje  

 

Wszystko oczywiście zależy od tego, jak minął ci dzień. Czasem będziesz chciał wlać do szklanki więcej ginu, czasem więcej toniku. Jednak najlepszy smak uzyskasz w proporcjach 1/4 ginu, 3/4 toniku. Na szklankę przypada więc 50 ml alkoholu.

 

4. Wybór toniku ma znaczenie

 

Nie oszczędzaj, nie kupuj najtańszego. Postaw na ten z górnej półki i bez jakichkolwiek dodatków smakowych. W przeciwnym razie zrujnujesz sobie drinka, a przynajmniej otrzymasz coś zgoła odmiennego.  

 

5.  Korzystaj z dodatków

 

Jeśli oczekujesz orzeźwienia, postaw na cytrusy, np. klasyczny w tym przypadku plasterek limonki. W przypływie potrzeby wypicia czegoś bardziej i pikantnego, dodaj skórkę pomarańcza lub anyż.

 

Alternatywne sposoby doprawiania drinka z tonikiem:

 

- grejpfrut i rozmaryn

-  ogórek, mięta, ziarna czarnego pieprzu 

- truskawka i bazylia

- chili i limonka

 

Artykuł ukazał się na stronie brytyjskiego wydania Esquire.

Zamienniki 6 popularnych kalorycznych drinków

Martini (70 kalorii) zamiast...

1/6

Martini (70 kalorii) zamiast Mojito (242 kalorie)
Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Reklama

Inne artykuły

Reklama