Pączki stout - tak powinien wyglądać piwny tłusty czwartek
facebook.com/MarzCommunityBrewing

Pączki stout - tak powinien wyglądać piwny tłusty czwartek

Pracownicy chicagowskiego browaru Marz Brewing tak kochają polskie pączki, że postanowili uczcić nadchodzący czwartek nowym piwem w ofercie.
07.02.2018

Gdybyście pytali o idealny napój do pączków przez nadchodzącym tłustym czwartkiem, najlepszą odpowiedzią zawsze będzie czarna kawa. Ale by uczcić to specyficzne święto można się pokusić o coś "zamiast" - o lampkę czerwonego wina lub... piwo inspirowane pączkami. 

Na taki pomysł wpadli członkowie chicagowskiego kolektywu Marz Brewing, do którego należą szefowie kilku piwnych manufaktur, piwowarzy i artyści. Chcieli tym samym nawiązać do polskich korzeni wielu członków grupy (w ofercie Marz znajdują się też inne piwa o polskich "korzeniach", takie jak Tigrisku), ale też oddać hołd pączkom z piekarni w dzielnicy Bridgeport, których jedzenie w tłusty czwartek stało się dla grupy stałym zwyczajem. 

 

 

Seems like a good day for a Tygrisku, our wild golden ale.

Post udostępniony przez Marz Community Brewing Co (@marzbrewing)


Za smak napoju odpowiadają peruwiańskie ziarna kakao, które pomagają podkreślić smak czekoladowych słodów wykorzystanych w produkcji (choć zamiast polskich ziaren pojawiły się w recepturze... przez pomyłkę). Jednak jak mówi Ed Marszewski, współtwórca Marz, piwo nie powoduje uczucia przesłodzenia, dzięki czemu możemy połączyć pączki i Pączki. 

 

Trochę nawet żałujemy, że tak trudno będzie z dostępnością - w końcu Marz Brewing propaguje też lokalną produkcję i sąsiedzką współpracę. Jednak w Chicago swoją premierę piwo będzie miało już 13 lutego, więc kolekcjonerzy mogą już pomyśleć nad sposobem na uzupełnienie zbiorów. 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie