Poznaj dania, przygotowane przez gwiazdy dla znanej warszawskiej restauracji

Poznaj dania, przygotowane przez gwiazdy dla znanej warszawskiej restauracji

Co wybierasz: sztukę mięsa od Borysa Szyca czy jesiotra Anity Sokołowskiej?
28.01.2019

Ostatnie lata przyniosły kuchenną demokratyzację – nawet osoby, które do tej pory nie przepadały za gotowaniem, odnalazły w sobie kulinarną pasję. Stało się to m.in dzięki większej dostępności dobrych składników, rosnącej świadomości dotyczącej zdrowego żywienia i pozytywnemu snobizmowi. Odpowiedzią na ten trend był m.in ubiegłoroczny numer Esquire’a z obszerną sekcją kulinarną.  

Miłość do kuchni, którą warto dzielić się z innymi, odkryli w sobie też artyści i celebryci. W mediach społecznościowych obserwujemy, co gwiazdy mają na talerzach, a wspomniana demokratyzacja ułatwia poznanie smaków, które uwielbiają. Warszawska restauracja Signature, wyróżniona w przewodnikach Michelin i Gault & Millau w kwestii przybliżania kuchennych osiągnięć wybitnych twórców, na co dzień nie związanych z kuchnią, poszła o krok dalej.

Signature Gwiazd to autorski koncept restauracji nawiązujący do jej nazwy. Signature to z języka angielskiego „podpis” – w nawiązaniu do tego powstał pomysł na sygnowane dla restauracji dań pochodzących spod wspólnej ręki Szefa Kuchni Wojtka Kiliana oraz zaprzyjaźnionych gwiazd. Dania te dostępne są wśród propozycji a’ la carte.

Borys Szyc, Małgorzata Socha i Anita Sokołowska – to gwiazdy, które do tej pory przygotowały własne dania dla restauracji. W karcie znajdziemy więc m.in. sztukę mięsa czy domowy makaron z truflą wg pomysłu Borysa Szyca, a także jesiotra z puree z dyni, kolendry i suszonych fig, rekomendowanego przez Anitę Sokołowską.

Joanna Czechowska ( Fujifilm Polska) i Borys Szyc

Ale Singature Gwiazd to fascynujące doświadczenie nie tylko konsumentów – również sami gotujący podchodzą do zadania niezwykle poważnie. Jak mówi Małgorzata Socha, która w przygotowała dla restauracji gotowanego dorsza z ravioli serowo-szparagowym:

„Jestem zachwycona projektem do którego zostałam zaproszona. Gotowanie to dla mnie przyjemność a u boku takiego Szefa Kuchni to także i niesamowita przygoda. Na przestrzeni wielu lat, podczas różnych podróży czy też spotkań poznawałam ogrom smaków i ciekawych połączeń z których wiele z nich wykorzystywałam gotując bliskim. To dla mnie przyjemność móc dodać do menu, które bardzo dobrze znam, danie będące wynikiem moich kulinarnych przygód".

Więcej o projekcie przeczytasz na stronie restauracji.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie