Ramen z komisu samochodowego doceniony przez przewodnik Michelin
Fot: facebook.com/hotairgo

Ramen z komisu samochodowego doceniony przez przewodnik Michelin

Tylko dwie japońskie restauracje z ramenem doczekały się gwiazdki w słynnym przewodniku. Wygląda jednak na to, że grozi im konkurencja ze strony sprzedawcy używanych aut z najmniej zaludnionej prefektury w Japonii. Oto Katsumi Yoshida, szef kuchni z komisu samochodowego.
31.01.2019

Komisy samochodowe, parkingi czy stacje benzynowe nie kojarzą się nam raczej z wyrafinowaną kuchnią, ale pamiętajmy, że najsłynniejszy przewodnik kulinarny powstał z inicjatywy producenta opon. Można więc powiedzieć, że wyróżnienie „Bib Gourmand” Michelina, które przypadło restauracji Hot Air w mieście Tottori na wyspie Honsiu (w przewodniku poświęconym najlepszym restauracjom w tym mieście, a także w Kyoto i w Osace), jest swojego rodzaju powrotem do korzeni. Sercem kulinarnego biznesu prowadzonego przez Katsumiego Yoshidę jest bowiem powstały w 2002 roku komis samochodowy.

Czytaj też: Francis Mallmann, ekscentryk i genialny szef kuchni z Patagonii 

Najlepszy ramen poza Tokio 

Ramen w Hot Air pojawił się w ofercie salonu w 2012 roku i od początku cieszył się olbrzymią popularnością. W przeciwieństwie do wielu szefów kuchni specjalizujących się w ramenie, Yoshida nieustannie modyfikuje recepturę, ma też nadzieję, że pozwoli mu to sięgnąć po upragnioną gwiazdkę. A o to nie będzie łatwo. Tylko dwie japońskie restauracje z ramenem mogą poszczycić się tym prestiżowym wyróżnieniem – Tsuta i Nakiryu. Obie znajdują się w Tokio, jednej ze światowych gastronomicznych stolic, ale jeśli chcielibyście się wybrać w bardziej kameralne miejsce, to Tottori, miasto położone w najmniej zaludnionej prowincji w kraju, powinno świetnie sprawdzić się jako alternatywa.

Perfekcjonista z komisu 

Lista dań głównych jest prosta – to klasyczny, solony ramen oraz wersja z sosem sojowym. Za każde z nich zapłacimy 800 jenów (ok. 27 złotych). Należy jednak pamiętać, że po wybuchu popularności, wynikającym z wyróżnienia Michelin, wizyta w lokalu może zakończyć się tym, że będziemy musieli obejść się smakiem. Jako perfekcjonista Katsumi Yoshida nie przesadza z ilością serwowanych porcji – w ciągu dnia wraz z żoną przygotowuje zaledwie ok. 60 misek. W końcu komis też musi działać na wysokim poziomie.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie