Ocet zamiast drinka? Nowy trend wśród fanatyków zdrowego żywienia

Ocet zamiast drinka? Nowy trend wśród fanatyków zdrowego żywienia

Naukowcy twierdzą, że nie ma dostatecznych dowodów na niesamowite właściwości zdrowotne napoju. Mimo to ocet - nie tylko jabłkowy - zyskuje popularność w europejskich barach i supermarketach.
14.02.2019

Poszukiwania zdrowych alternatyw dla przesłodzonych napojów gazowanych przyniosły m.in. wzrost zainteresowania kombuczą. Jej sprzedaż w USA wzrosła w ubiegłym roku o 43% (a w 2017 - o 37,6%), a zyski jej producentów wkrótce (wg raportów firmy Nielsen) mogą po raz pierwszy przekroczyć miliard dolarów. Ale napój powstały dzięki fermentacji herbaty przez grzybek japoński to nie jedyny nowy/stary (bo pierwsze wzmianki o kombuczy pochodzą z III wieku p.n.e) „wynalazek” zorientowanych na zdrowy styl życia millenialsów – coraz popularniejsze stają się bowiem drinki na bazie octu.

Odwiedziłem miejsce, w którym uczy się ludzi, jak nie jeść

Ocet pomaga w odchudzaniu?

Jego wzrosła, gdy ocet jabłkowy do swojej diety włączyła do Victoria Beckham. I choć barmani wykorzystują roztwór od wielu lat,  to dopiero teraz obserwujemy szturm producentów na europejskie supermarkety w Europie. Wśród zalet octu, obok niewielkiej zawartości cukru, wymienia się m.in. przyczynianie się do obniżenia poziomu cholesterolu w organizmie, redukcji wagi oraz poprawy trawienia. Jednak eksperci nie są do końca zgodni co do nowego supernapoju…

Sceptycyzm naukowców

Jak dowodzą autorzy wspólnego badania BBC i Aston University, nie ma przekonujących dowodów na to, że ocet może przyczynić się do redukcji wagi, choć „może” pomóc osobom cierpiącym z powodu zbyt wysokiego cholesterolu czy poziomu cukru we krwi. W porównaniu z najnowszymi badaniami na temat oleju kokosowego to wciąż jakiś plus, przede wszystkim zaś ocet nie szkodzi. Rosnący jak na drożdżach rynek zdrowej żywności może więc ze spokojem czekać na kolejne finansowe wyniki i rozwój nowego, elektryzującego (spróbujcie, a się przekonacie!) trendu.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie