Chińskie baijiu to jeden z najpopularniejszych alkoholi świata. Co powinieneś o nim wiedzieć?
Fot: iStock

Chińskie baijiu to jeden z najpopularniejszych alkoholi świata. Co powinieneś o nim wiedzieć?

Choć do tej pory trunek cieszył się popularnością głównie w ojczyźnie, już wkrótce może się to zmienić.
15.04.2019

Zapomnijcie o whisky, tequili i wódce – spożycie chińskiego baijiu prawdopodobnie bije na głowę zachodnich konkurentów. Prawdopodobnie, bo nie ma jednoznacznych statystyk dotyczących tego, ile trunku wypijają rocznie mieszkańcy Kraju Środka – wg różnych źródeł jest to od 5 do 17 miliardów litrów. Jednak mimo rosnącego na całym świecie rynku alkoholów regionalnych baijiu nie cieszyło się popularnością poza ojczyzną. Zmieniły to ostatnie miesiące – w tym czasie trunek zaczął zyskiwać popularność w barach na całym świecie. Co warto wiedzieć na jego temat?

Czytaj też: Ocet zamiast drinka? Sprawdź, co o nowym trendzie mówią lekarze 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez 国窖1573 (@guojiao.1573)

60% w małych szotach

Alkohol pod kilkoma względami przypomina swojską wódkę – jest przejrzysty niczym woda i pija się go w małych szotach. Sposób spożycia wiąże się z wysoką zawartością alkoholu – od 50 do nawet 65%. W sprzedaży znajdziemy różne smakowe odmiany baijiu. W Pekinie najpopularniejszą z nich jest produkowany na bazie sorgo, dwukrotnie destylowany erguotou, a zwłaszcza wytwarzany w stolicy Red Star, za który zapłacimy mniej niż 10 złotych.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Culture Shot (@culture_shot_)

Rytuały i mekka baijiu

Picie baijiu wiąże się z określonymi rytuałami społecznymi – to nie jest alkohol, który powinno się smakować niczym lampkę wina, raczej zaproszenie do wspólnej biesiady przy obficie zastawionym stole. Turyści, którym nie będzie dane sprawdzić smaku alkoholu w naturalnym środowisku, powinni wybrać się do Capital Spirits – wyróżnianego przez przewodniki po Pekinie, pierwszego na świecie baru wyspecjalizowanego w serwowaniu najróżniejszych odmian baijiu.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Ganbei Baijiu (@drinkganbeibaijiu)

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie