„Esquire” ceni mężczyzn wyjątkowych. Takich, którzy nie trzymają się przetartych szlaków, tylko wyznaczają nowe. Przekraczają granice, unikają rutyny. Są oryginalni, ciekawi, wyjątkowi i niezależni w myśleniu – słowem indywidualiści. Takie osoby chcemy wyróżnić nagrodami „Esquire’a”.

Mężczyźni nie mogą jednak żyć bez kobiet, one inspirują nas każdego dnia i prowokują do działania, dlatego ustanowiliśmy nagrodę specjalną: Kobieta, którą kochamy.

Możesz zostać jurorem i pomóc nam wybrać wyjątkowe osobowości, które otrzymają statuetki Esquire’a w pierwszej edycji naszych nagród. Wskaż swoich kandydatów i kandydatki (jeden głos w każdej kategorii) i zagłosuj w naszym konkursie. Nagrody magazynu Esquire czekają na zwycięzców! Wręczymy je na uroczystej gali pod koniec tego roku.

Biznes

Jerzy Mazgaj

Jerzy Mazgaj

Prezes rad nadzorczych między innymi Vistula Group i W.Kruk SA. Wprowadzał na polski rynek tak znane marki jak Ermenegildo Zegna czy Burberry. Koneser i smakosz, znawca win, whisky i cygar.
Stefan Batory

Stefan Batory

Przedsiębiorca i ultramaratończyk. Twórca aplikacji iTaxi do zamawiania taksówek, a także Booksy pozwalającej rezerwować wizyty między innymi u fryzjerów czy dentystów. Booksy dostępne jest na dwudziestu rynkach na świecie.
Tomasz Fus

Tomasz Fus

Rodzinna firma, którą prowadzi z bratem, Piotem, i ojcem, Tadeuszem, od lat wprowadza do Polski wielkie marki motoryzacyjne: zaczęło się od Alpiny, potem pojawił się Rolls-Royce. W tym roku firma Auto Fus otworzyła salon McLarena.
Maciej Panek

Maciej Panek

Twórca największego polskiego przedsiębiorstwa wynajmującego samochody w tym roku stał się też liderem zupełnie nowego rynku - car sharing, rozwiązania pozwalającego wynajmować auta na minuty.
Igor Klaja

Igor Klaja

Prezes firmy 4F, najważniejszego polskiego producenta ubrań sportowych. To w strojach tej firmy latem tego roku polscy zawodnicy zdobywali medale podczas lekkoatletycznych mistrzostw europy w Berlinie.

Sztuka

Tomasz Kot

Tomasz Kot

W tym roku nie było częściej wyróżnianego aktora od niego. Zagrał jedną z głównych ról w "Zimnej wojnie" Pawła Pawlikowskiego, filmie nagrodzonym w Cannes. Był też podobno typowany do roli czarnego charakteru w kolejnym filmie o Bondzie.
Dawid Podsiadło

Dawid Podsiadło

Po okresie milczenia w tym roku wrócił do muzyki, do koncertów i do nagrywania płyt. Na jesieni powinien ukazać się jego nowy album. W międzyczasie zaśpiewał jeden z największych hitów minionego lata, wspólnie z Kortezem i Krzysztofem Zalewskim.
Szczepan Twardoch

Szczepan Twardoch

Pisarz i felietonista. Na premiery kolejnych jego książek niecierpliwie czekają tysiące ludzi w Polsce. Jesienią pojawi się kolejna książka Szczepana Twardocha. Czy będzie hitem? To więcej niż pewne.
Wojtek Smarzowski

Wojtek Smarzowski

Nie zabiera głosu w sprawach błahych, pewnie dlatego ma na koncie wyłącznie filmy bardzo ważne. Tej jesieni do kin trafi jego "Kler", o księżach. I będzie to jeden z najżywiej komentowanych filmów tego roku w Polsce.
Jakub Żulczyk

Jakub Żulczyk

Pisarz i scenarzysta, jedna z jego książek stała się podstawą serialu HBO. Mamy dzięki temu gotowy hit - "Ślepnąc od świateł" to zapewne najgłośniejsza i najbardziej oczekiwana serialowa premiera tego roku w Polsce.

Media

Krzysztof Gonciarz

Krzysztof Gonciarz

Youtuber, dziennikarz, podróżnik, jeden z najpopularniejszych twórców internetowych w Polsce. W sieci obecny od ponad dziesięciu lat, wciąż z sukcesem udowadnia, że warto publikować na Youtubie materiały wysokiej jakości.
Rafał Milach

Rafał Milach

Wybitny polski fotograf, którego w tym roku spotkało niezwykłe wyróżnienie: otrzymał zaproszenie do słynnej agencji fotograficznej Magnum Photos, skupiającej najlepszych z najlepszych.
Marcin Prokop

Marcin Prokop

Człowiek mediów, który potrafi pozostać przede wszystkim sobą, a przy tym - zachować sympatię widzów. Na co dzień mężczyzna bardzo stylowy.
Andrzej Twarowski

Andrzej Twarowski

Komentator sportowy, znawca piłki polskiej i angielskiej. W tym roku najpierw odszedł z nc+ by prowadzić radio sportowe, a potem wrócił do telewizji udowadniając że tam, gdzie w grę wchodzą emocje sportowe, jest niezastąpiony.
Mikołaj Ziółkowski

Mikołaj Ziółkowski

Twórca Alter Art, firmy organizującej festiwal Opener. Powiedzieć o nim, że od lat kształtuje muzyczne gusta Polaków, to mało. Festiwal, który stworzył, co roku staje się najważniejszym wydarzeniem sezonu muzycznego w Polsce.

Styl i design

Robert Konieczny

Robert Konieczny

Architekt, właściciel śląskiego studia KWK Promes. Jeden z najbardziej utytułowanych i cenionych na świecie polskich projektantów. Jego najnowsza realizacja, Dom Po Drodze, stała się wydarzeniem architektonicznym na kilku kontynentach.
Roman Zaczkiewicz

Roman Zaczkiewicz

Miłośnik klasycznej męskiej elegancji, a przy okazji także bloger. Twórca marki Zack Roman, jego firma produkuje garnitury, marynarki czy koszule. Zaczkiewicz udowadnia że, choć mody się zmieniają, klasyczny męski styl, wciąż pozostaje najlepszym wyborem nowoczesnego mężczyzny.
Wojciech Haratyk

Wojciech Haratyk

Nominowaliśmy go już w zeszłym roku. W tym nominacja też była właściwie formalnością. Haratyk ma świetny okres, jego męskie kolekcje to pokaz mariaż nowoczesności, luzu i elegancji. Świetna mieszkanka!
Oskar Zięta

Oskar Zięta

Architekt i projektant, specjalizuje się w innowacyjnych technikach obróbki stali, z której wytwarza między innymi niezwykłe meble. Laureat prestiżowych nagród, między innymi Red Dot Design.
Mariusz Przybylski

Mariusz Przybylski

Projektant. Tworzy unikatowe kolekcje i dla kobiet, i dla mężczyzn. Dla nas jest przede wszystkim artystą polskiego świata mody.

Sport

Andrzej Bargiel

Andrzej Bargiel

Zjechał na nartach z ośmiotysięcznika K2. Ten wyczyn Polaka był w tym roku komentowany na całym świecie. Jednak to nie brawura zawiodła go na jeden z najbardziej niebezpiecznych szczytów w Himalajach - Bargiel to wysokogórski atleta, niewielu himalaistów może się z nim równać.
Robert Karaś

Robert Karaś

Tegoroczny Rekordzista i mistrz świata w triathlonie na niesłychanie morderczym dystansie potrójnego Ironmana. Dotychczasowy wynik poprawił o blisko godzinę. Ten wyczyn sprawił, że 29-latek z Elbląga stał się żywą legendą świata triathlonu.
Adam Kszczot

Adam Kszczot

Lekkoatleta specjalizujący się w biegach na 800 metrów. Podczas tegorocznych halowych lekkoatletycznych mistrzostw świata w Birmingham wywalczył złoto na tym dystansie, a podczas Mistrzostw Europy w Berlinie dołożył drugi złoty krążek.
Michał Kwiatkowski

Michał Kwiatkowski

Kolarz, członek zawodowej grupy Sky. Ten sezon kolarski należał do niego - Michał wygrał między innymi 75., jubileuszowe Tour de Pologne, błysnął także w kilku innych ważnych zawodach - w Tirreno-Adriatico czy w kolarskich Mistrzostwach Polski. FOT.: EAST NEWS
Kuba Przygoński

Kuba Przygoński

Kierowca rajdowy, motocyklista, członek Orlen Teamu. Coraz bliższy zwycięstwa w Rajdzie Dakar. W tym roku ukończył te zawody na bardzo wysokim, piątym miejscu w klasyfikacji generalnej.

Kobieta, którą kochamy
Nagroda specjalna

Monika Brodka

Monika Brodka

Artystka, która nie przestaje nas zachwycać – i muzycznie, i tym, w jak niesamowity sposób potrafi zmieniać swój styl. W tym roku była jedną z gwiazd „Openera”, a potem rzuciła wszystkich na kolana brawurową wersją piosenki „Wszystko, czego dziś chcę” Izabeli Trojanowskiej do serialu „Rojst”.
Joanna Kulig

Joanna Kulig

Nominowaliśmy ją do nagrody Esquire'a już w ubiegłym roku – w 2018 nominacja wydaje się oczywistością. Rola w „Zimnej wojnie” Pawła Pawlikowskiego przyniesie zaowocuje wspaniałą międzynarodową karierą, o to jesteśmy spokojni.
Kasia Smutniak

Kasia Smutniak

Aktorka, modelka, ikona piękna i stylu. Od lat pracuje we Włoszech, gra u najważniejszych europejskich reżyserów. W tym roku moglibyśmy zobaczyć ją w filmie „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” Paola Genovese.
Justyna Święty-Ersetic

Justyna Święty-Ersetic

Polska lekkoatletka, specjalistka od biegów na czterysta metrów. Podczas tegorocznych mistrzostw Europy w Berlinie była jedną z największych gwiazd. Dorobek? Dwa złote medale.
Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

Pisarka, poetka, eseistka. Jedno z najważniejszych nazwisk w polskiej literaturze ostatnich dwóch dekad. W tym roku Olgę wyróżniono prestiżową nagrodą Man Booker International Prize.