10 najlepszych ról Gary'ego Oldmana
Fot. Youtube

10 najlepszych ról Gary'ego Oldmana

Niektóre to już prawdziwe klasyki.
21.03.2018

Nagrodzony od dawna zasłużonym Oscarem Gary Oldman kończy dziś 60 lat. To dobra okazja, by przyjrzeć się jego bogatej filmografii. Poszperaliśmy w niej nieco i czysto subiektywnie wybraliśmy 10 filmów, która każdy szanujący kinoman powinien obejrzeć choć raz. Spór w redakcji był na tyle duży, że niektórzy na chwilę przestali się do siebie odzywać. Kryterium było jedno - to musiał być dobry film z jeszcze lepszą grą. Co prawda, nie udało się uniknąć kompromisów, ale mamy nadzieje, że podzielicie nasze zdanie i docenicie wysiłek.

 

Sid i Nancy (1986)

 

Zagrał Sida Viciousa, basistę legendarnego The Sex Pistols. Fabułę filmu oparto na tragicznej biografii muzyka, ze szczególnym uwzględnieniem związku z Nancy Spungen, w którym narkotyki odrywały jedną z kluczowych ról. Ostatecznie heroina doprowadziła do śmierci obojga. 

 

 

 

Stan łaski (1990)

 

Grany przez Seana Penna główny bohater powraca po 10 latach do nowojorskiej dzielnicy Hell's Kitchen. Spotyka w niej m.in. przyjaciela z dzieciństwa (Gary Oldman), który ma teraz powiązania z irlandzką mafią. To głównie dzięki Oldmanowi che oglądać się ten film. Grany przez niego bohater to przewrotna i skomplikowana postać. W jednej z głównych ról pojawił się też Ed Harris.

 

 

JFK (1991)

 

Głośny dramat Oliviera Stone'a poruszający temat jednej z największych tragedii w historii amerykańskiej polityki. Gary Oldman wcielił się Lee Harvey'a Oswalda, który zastrzelił prezydenta Stanów Zjednoczonych, Johnna F. Kennedy'iego. Mimo że cała uwaga skupiała się na Kevinie Costnerze, trudno nie mieć uznania dla brytyjskiego aktora.

 

 

Dracula (1992)

 

Klasyczny już film Francisa Forda Coppoli na podstawie powieści Brama Stokera. Produkcję gatunkowo uważa się za horror, ale w istocie to historia miłości, choć faktycznie dość krwawa. Gary Oldman wcielił się w tytułowego wampira oraz Włada III Palownika, hospodara wołoskiego. Na planie same gwiazdy - Winona Ryder, Anthony Hopkins, Keanu Reeves oraz Monica Bellucci.

 

 

Prawdziwy romans (1993)

 

Drugoplanowa rola w filmie Tony'ego Scotta według scenariusza Quentina Tarantino. Oldman wcielił się w Drexla, który, mówiąc delikatnie, nie zwykł zarabiać uczciwą pracą. W obsadzie uznane nazwiska - Christian Slater, Dennis Hopper, Christopher Walken i Brad Pitt.

 

 

Krwawy Romeo (1993)

 

Trochę zapomniany film. Nowojorski policjant gra na dwa fronty, współpracując z lokalną mafią. Dużo emocji, strzelanina i bezwzględnych decyzji podejmowanych przez głównego bohatera. Jedno z lepszych sensacyjnych wcieleń Gary'ego Oldmana.

 

 

Leon zawodowiec (1994)

 

Wielki hit Luca Bessona z tytułową kreacją Jeana Reno. Oldman zagrał wyjątkowo chimerycznego, skorumpowanego i uzależnionego od narkotyków policjanta. Zrobił to w tak kapitalny sposób, że do dziś wspomina się sceny, w których jego postać przełyka charakterystyczne pigułki.

 

 

Air Force One (1997)

 

Głośny film z Harrisonem Fordem, który wcielił się w rolę prezydenta Stanów Zjednoczonych. Podczas wizyty amerykańskiego przywódcy w Moskwie kontrolę nad tytułową maszyną przejmuje grupa terrorystów, którym przewodzi grany przez Oldmana Iwan Korszunow. Świetne kreacje i znakomita konfrontacja, zarówno na poziomie aktorskim, jak i fabularnym.

 

 

Trylogia o Batmanie (2005-2012)

 

„Batman - początek”, „Mroczny Rycerz” oraz „Mroczny Rycerz powstaje” - trzy filmy, w których Oldman znakomicie wcielił się w początkowo sierżanta, a następnie komisarza Jamesa Gordona. To jedyny policjant, któremu może zaufać zakładający maskę Batmana Bruce Wayne. Postać jednoznacznie dobra i uczciwa, budząca olbrzymi szacunek.

 

  

Szpieg (2011)

 

Oparty na powieści Johna le Carré film o człowieku, w przy którym James Bond to dziewczynka w różowej sukience. Środek zimnej wojny. Emerytowany agent brytyjskiego wywiadu zostaje przywrócony do służby, by odszukać podwójnego agenta szpiegującego na rzecz Rosjan. Znakomita historia i świetny, trzymający w napięciu film.

 

 

 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie