5 najlepszych ról Rogera Moora
Roger Moore, fot. Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Kultura

5 najlepszych ról Rogera Moora

Był jedną z ikon światowego kina. Wystąpił w ponad 70 filmach i serialach, ale zawsze był i będzie kojarzony przede wszystkim z rolą Simona Templara w „Świętym” i Jamesem Bondem, w którego wcielił się aż siedmiokrotnie. I pomyśleć, że wszystko zaczęło się w 1945 r. od statystowania jako rzymski żołnierz. Sir Roger George Moore zmarł w Szwajcarii w wieku 89 lat.
23.05.2017

Moore należał do tych aktorów, którzy musieli cierpliwie czekać na swoją szansę. Początki wcale nie były łatwe. Aż do 1950 r., na krótko przed wyjazd do Hollywood, jego nazwiska nie wymieniono w żadnym filmie, w którym zagrał. Co prawda za oceanem pojawiał się w popularnych serialach, z których najchętniej oglądano kręconego w 1960 i 1961 r. „Mavericka”, ale przyszły James Bond również kariery tam za zrobił. Wszystko zmieniło się, gdy wrócił do Wielkiej Brytanii i dostał propozycję głównej roli w serialu „Święty”.

 

Zobacz także: 9 mało znanych faktów z kulis powstawania filmu „Kroll” 

 

A co było dalej? Dalej była już fala wznosząca, która trwała nieco ponad dwie dekady. To właśnie z tego okresu wybraliśmy pięć kreacji, dzięki którym Roger Moore będzie najlepiej pamiętany. Oczywiście jest i „Święty”, są i „Bondy”, nie zabrakło też mniej znanej kreacji Sherlocka Holmesa oraz komedii potwierdzającej, że aktor miał dużo dystansu do samego siebie. 

 

1. „Święty” (1962–1969)

 

Do tej roli przystojny Moore idealnie się nadawał. Przygody walczącego ze złem szlachetnego detektywa cieszyły się olbrzymią popularnością także nad Wisłą. Serialową ekranizację książek brytyjskiego pisarza Leslie Charterisa relatywnie szybko trafiła do Polski. Po raz pierwszy pokazywano ją w latach 60 i 70. Jak się okazało, tak miał na rodzić się kolejny James Bond

 

 


2. Sherlock Holmes w Nowym Jorku (1976)

 

Mniej znana i lekko niedoceniona historia na motywach powieści Arthura Conana Doyle'a. Legendarny detektyw wyrusza za ocean tropem odwiecznego wroga profesora Moriarty'ego. W grę wchodzi również porwanie syna wielkiej miłości Holmesa, Ireny Adler. 

 

   

3. James Bond (1973-1985)

 

Roger Moore zagrał aż w siedmiu filmach o przygodach Agenta 007, co jak dotąd czyni go rekordzistą. Był również najstarszym aktorem w tej roli. Zaczynał w „Żyj i pozwól umrzeć”, mając 45 lat, a kończył w „Zabójczym widoku” w wieku 57. Co ciekawe, pierwotnie Moore przegrał casting z Seanem Connerym. Zagrał Bonda dopiero, gdy słynny Szkot zrezygnował z grania w kolejnym filmie.

 

 

4. Ucieczka na Atenę (1979)

 

Rzadka okazja zobaczenia Rogera Moora w niemieckim mundurze z czasów II wojny światowej. Częściej wcielał się w role brytyjskich żołnierzy. Tutaj zagrał stacjonującego w Grecji oficera wykorzystującego alianckich jeńców do szukania antycznych artefaktów. Na planie pojawili się również Telly Savalas i David Niven.

 

 

5. Wyścig Armatniej Kuli (1981)

 

Jedna komedia w zestawieniu, pełna gagów, kiczu i absurdów. Roger Moore zagrał w niej samego siebie. Grupa szalonych kierowców bierze udział w nielegalnym wyścigu na terenie Stanów Zjednoczonych. Nie ma reguł. Trzeba po prostu dojechać do mety.   

 

Komentarze

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo