Reklama

10 najstraszniejszych filmów

Po obejrzeniu sen nie przyjdzie tak łatwo.

10 najstraszniejszych filmów Kadr z filmu „Ostatni dom po lewej”, fot. Youtube
Tagi: film
Reklama

Fani horrorów, thrillerów i grozy mogą zacierać ręce. Do na ekrany amerykańskich kin wchodzi „It Comes at Night”, szumnie zapowiadany jednym z najbardziej przerażających filmów roku. Nad Wisłą będziemy mogli oglądać go od 28 lipca. Z kolei we wrześniu wreszcie doczekamy się krajowej premiery „Raw” - docenionej przez krytykę historii wegetarianki zmieniającej się w kanibalkę.

 

To dobry moment, by spojrzeć nieco za siebie i przypomnieć najstraszniejsze i budzące największą grozę filmy sprzed lat. Wbrew pozorom jest ich dużo. Na tyle w dużo, że wybór nie był łatwy. Inna sprawa, że każde takie zestawienie budzi emocje i pytania o tytuły, których nie uwzględniono. W tym przypadku kierowaliśmy się emocjami generowanymi przez obraz. Efekty i kolory nie miały większego znaczenia. 

 

Najstraszniejsze filmy na świecie

  

10. „Psychoza” (1960)

 

Kultowy film Alfreda Hitchcocka oparty na powieści Roberta Blocha. Doczekał się aż trzech kontynuacji i remake'u, zaś scena morderstwa pod prysznicem ma tyleż parodii, co prób odtworzenia z najdrobniejszymi detalami. Słowem, kradzież pieniędzy i noc w motelu nie idą w parze.

 

 

9. „Lśnienie” (1980)

 

Kult, klasyk i pozycja obowiązkowa w jednym. I to nie tylko dla tych, którzy czytali książkę Stephena Kinga o tym samym tytule. O tym filmie powiedziano i napisano już chyba wszystko, dlatego pokrótce dodamy, że to znakomite studium genezy zła osadzone w hotelu zamkniętym na czas zimy. Stanley Kubrick zmienił to, co przygotował Stephen King, Jack Nicholson wcielił się w najbardziej demoniczną postać w karierze, a grająca Wendy Torrance Shelley Duvall przeszła na planie emocjonalne  piekło. Na tym poprzestaniemy. No może zachęcimy jeszcze do sięgnięcia po książkę.

 

 

8. „Ostatni dom po lewej” (1972)

 

Kino zemsty w wykonaniu rodziców. Przez przypadek dowiadują się, że nocujący w ich domu mężczyźni zgwałcili i zamordowali ich córkę oraz jej koleżankę. Biorą więc sprawy w swoje ręce. Film zwrócił uwagę brutalnością, ale i tematem reakcji rodziców na krzywdę wyrządzoną ich dziecku. Dobry przykład postrzegania bezkompromisowości przez twórców kina lat 70. 

 

  

7. „Noc żywych trupów” (1968)

 

Kolejny klasyk w zestawieniu o wszystko mówiącym, nieśmiertelnym tytule i zarazem najgłośniejszy film George'a Romero. Wielu uznaje tę produkcję za wielki przełom i początek współczesnego rozumienia kina grozy. Bez tego horroru filmy o zombie mogłoby wyglądać zupełnie inaczej. Na koniec tych superlatywów coś jeszcze. Wbrew pozorom fabuła ma tutaj drugie dno.

  

  

 6. „Kult” (1973)

 

Policjant udaje się na szkocką wyspę, by wyjaśnić śmierć dziewczynki. Mieszkańcy twierdzą, że nie widzieli nikogo takiego. Jednak gorliwie wierzący funkcjonariusz zaczyna dostrzegać coraz dziwniejsze dla niego rzeczy. Od nagiej kobiety na cmentarzu, po niezrozumiałe wyspiarskie obrzędy. Co ciekawe, w obsadzie znalazł się Christopher Lee, wybitny aktor znany m.in. z filmów Tima Burtona i roli Sarumana w „Hobbicie” i „Władcy pierścieni”. Remake'u z 2006 r. z Nicolasem Cage'm nie polecamy.

  

  

5. „Dziecko Rosemary” (1968)

 

Doskonale znana ekranizacja powieści Iry Levina w reżyserii Romana Polańskiego. Do 1991 r. w polskich kinach obejrzały ją niemal dwa miliony widzów. Młode małżeństwo, podejrzani sąsiedzi, poczęcie, którego matka nie pamięta, i sekciarski spisek do spółki z diabłem. Nadchodzi antychryst.

  

  

 4. „Milczenie owiec” (1991)

 

Głęboko zakorzeniona także w popkulturze ekranizacja słynnej powieści Thomasa Harrisa i dla wielu najlepsza ze wszystkich książek poświęconych genialnemu kanibalowi, którego co ciekawe pierwotnie miał zagrać Gene Hackman. Ostatecznie rolę Hannibala Lectera otrzymał Anthony Hopkins, za co później otrzymał Oscara. Główny wątek to jednak pościg za mordercą lubującym się w obdzieraniu ofiar ze skóry.

 

  

 3. „Halloween” (1978)

 

Trzeci film Johna Carpentera. Tak, tego samego, który odpowiada także za równie kultową „Mgłę” i „Ucieczkę z Los Angeles” z Kurtem Russellem. W halloweenową noc kilkuletni brat morduje nożem kuchennym siostrę, a to dopiero początek. Legenda gatunku z dziewięcioma kontynuacjami i pamiętną rolą wczesnej Jamie Lee Cutis.

 

 

2. „Martyrs. Skazani na strach” (2008)

 

Jedyny w zestawieniu przedstawiciel gatunku nakręcony w XXI w. Dziewczynka ucieka z opuszczonego budynku po roku przetrzymywania i tortur. Nie chce mówić, kto jej to zrobił, jednak po 15 latach z zimną krwią morduje rodzinę zasiadająca do posiłku. A to dopiero początek. Brutalny film z ciekawie prowadzoną fabułą. Strach gwarantowany. 

   

 

1. „Teksańska masakra piłą mechaniczną” (1974)

 

Złośliwi powiedzieliby, że to przestroga przed beztroskimi wakacyjnymi wypadami i autostopowiczami. Oczywiście również przed domkami w lesie. Szczególnie, jeśli w jednym z pomieszczeń znajdują się przedmioty wykonane z ludzkich kości, a lokator nosi maskę ze skóry zdartej z ofiar. W końcu piłą łańcuchową można ściąć nie tylko drzewo. Jest i prequel, jest remake oraz sequele. Klasyk gatunku.

  

 

 Artykuł ukazał się na stronie brytyjskiego wydania Esquire.

10 najlepszych filmów z Clintem Eastwoodem

„Powiesić go wysoko” (1968)

1/10

„Powiesić go wysoko” (1968)
Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Reklama

Inne artykuły

Reklama