5 polskich seriali, które powinieneś obejrzeć zamiast „Korony królów”

Kultura

5 polskich seriali, które powinieneś obejrzeć zamiast „Korony królów”

Zdecydowanie istnieją lepsze alternatywy.
02.01.2018

Serialowa superprodukcja Telewizji Polskiej pod tytułem Korona królów miała być rodzimą odpowiedzią na Grę o tron. Ci jednak, którzy mieli okazję obejrzeć pierwsze dwa odcinki tego serialu są zgodni co do tego, że Koronie królów bliżej jest raczej do Wiedźmina z 2002 roku niż do megahitu HBO.


Na szczęście w Polsce powstają seriale, które nie odstają poziomem od tego, co oferuje swoim widzom Netflix czy też wspomniane zagraniczne HBO. Oto 5 rodzimych seriali, które naszym zdaniem zdecydowanie bardziej warto obejrzeć, niż tracić czas na Koronę królów.


Wataha


Serial z Leszkiem Lichotą jako funkcjonariuszem Straży Granicznej Wiktorem Rebrowem w roli głównej to najprawdopodobniej najbardziej udana polska produkcja ostatnich lat. Pierwsza seria spotkała się z dużym uznaniem zarówno krytyków jak i widzów, a drugiej udało się utrzymać wysoki poziom. A za ukazanie piękna Bieszczad twórcom należy się osobna pochwała.


Belfer


Jakub Żulczyk najpierw dał się poznać jako zdolny pisarz, ale Belfrem potwierdził, że doskonale odnajduje się również w roli scenarzysty. Po każdym obejrzanym odcinku odpowiedź na pytanie „Kto zabił Asię Walewską?” wydaje się być zupełnie inna, a małe Dobrowice są o wiele ciekawszą areną dla intrygi, niż wyeksploatowana przez filmowców Warszawa. Wielkie brawa należą się Grzegorzowi Damięckiemu za rolę biznesmena Molendy – to bez wątpienia najlepsza kreacja aktorska w serialu. I tylko wielka szkoda, że druga seria nie dorównuje poziomem tej pierwszej.


Pitbull


Opus magnum w karierze Patryka Vegi i jeden z najlepszych seriali, jakie kiedykolwiek powstały w naszym kraju. Pitbull ma wszystko, co powinna mieć dobra produkcja z policją w roli głównej – brudny klimat, mocne historie (w wielu przypadkach inspirowane prawdziwymi wydarzeniami) i znakomite postaci. A także sceny, które na długo zapadają w pamięć.


Glina


Glina to jeden z tych nieco już zapomnianych seriali, które zdecydowanie warto sobie odświeżyć. Fabuła koncentruje się wokół pracy policjantów z wydziału zabójstw, a centralną postacią jest komisarz Andrzej Gajewski, znakomicie zagrany przez Jerzego Radziwiłowicza. Oprócz niego w obsadzie znaleźli się również między Maciej Stuhr, Robert Gonera i Jacek Braciak. Za reżyserię odpowiada Władysław Pasikowski.


Pakt


Skandynawski kryminał przeniesiony – z powodzeniem! – na polski grunt. Pakt jest bowiem adaptacją norweskiego serialu Układ. Głównym bohaterem jest dziennikarz Piotr Grodecki (w tej roli Marcin Dorociński). Wpada on na trop dużej afery finansowej, w którą zamieszany jest również jego brat, Daniel. Jak dotąd ukazały się dwie sześcioodcinkowe serie.

Komentarze

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo