Dlaczego gala Brit Awards jest ciekawsza niż Grammy?
YouTube

Dlaczego gala Brit Awards jest ciekawsza niż Grammy?

Jeśli chodzi o nas, to zawsze wybierzemy raczej Stormzy'ego niż Bruno Marsa.
22.02.2018

Gdy Neil Portnow, prezes przyznającej nagrody Grammy Recording Academy przyznał, że jego zdaniem kobiety „powinny bardziej się starać”, by zdobywać większą liczbę wyróżnień, na jego głowę posypały się gromy. Ale to była tylko kropka nad i, dopełnenie opinii o gali jako o wydarzeniu konserwatywnym, tracącym znaczenie w świecie zdominowanym przez Spotify i Youtube i najczęściej zwyczajnie nudnym.

Nieco inaczej jest z nagrodami brytyjskiego przemysłu muzycznego – Brit Awards. O ile gwiazdy ze Stanów Zjednoczonych wyskakują z każdego zakątka sieci (i ciężko już zachwycić się kolejnymi pochwałami choćby dla Bruno Marsa), o tyle laureaci BRIT nie zawsze mogą liczyć na tak duże medialne zainteresowanie poza ojczyzną. To jednak złudzenie, bo takie gatunki, jak grime czy afrotrap trafiają często do USA właśnie przez Londyn. Ich wpływy odnajdziemy na najlepiej sprzedających się płytach rapowych, muzycy z Wysp (jak James Blake) często współpracują ze swoimi odpowiednikami zza Oceanu, wywierając wpływ na mainstreamowy kanon.

Stormzy i Dua Lipa, najwięksi zwycięzcy wczorajszej gali, to nie tylko lokalne fenomeny, ale też artyści, którzy nie muszą czuć kompleksów wobec amerykańskich odpowiedników. Londyński raper swoim występem, w którym zaczepia premier Theresę May, przyćmił chyba nawet rozbijającego Lamborghini Kendricka Lamara, który choć zgarnął nagrodę w kategorii International Male Solo Artist to raczej nie miał najlepszego dnia.


Z kolei Dua Lipa coraz śmielej zaczyna radzić sobie na arenie międzynarodowej i zdaje się, że wczorajsza nagroda jest potwierdzeniem tytułu najciekawszego popowego towaru eksportowego z Wysp. Bo nagrodzony w kategorii „sukces globalny” Ed Sheeran to przecież nieco inna historia.

Wśród pozostałych zwycięzców warto wymienić Harry'ego Stylesa, Foo Fighters i Lorde. Pełną listę triumfatorów znajdziecie na stronie nagrody. 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie