The Smiths wracają z "klasycznym" składem. W pewnym sensie
Facebook/ The Smiths Official

The Smiths wracają z "klasycznym" składem. W pewnym sensie

Po rozpadzie w 1987 roku zespół wielokrotnie odrzucał możliwość reaktywacji.
01.03.2018

Po niedawnej reaktywacji The Smashing Pumpkins lista rockowych klasyków, którzy w ostatnich latach nie zdecydowali się na powrót na fali sentymentu (i popularności festiwali muzycznych) stała się jeszcze krótsza niż dotychczas. Jednym z niewielu zespołów konsekwentnie odmawiających powrotu jest The Smiths – choć… nie do końca.

Andy Rourke i Mike Joyce ogłosili niedawno, że wraz z „piątym Smithem”, Craigiem Gannonem oraz towarzyszącą orkiestrą Manchester Camerata na przełomie czerwca i lipca zagrają 3 koncerty pod nazwą Classicaly Smiths, biorąc na warsztat klasyczne utwory macierzystego zespołu w orkiestrowych aranżacjach. Nawet taka okrojona reaktywacja wydaje się gratką dla fanów – przez ostatnie 30 lat członkowie zespołu odrzucali wszelką możliwość ponownego zagrania razem.


Jednym z głównych problemów jest proces, jaki Rourke i Joyce wytoczyli pozostałym członkom zespołu w 1989 roku, dwa lata po rozpadzie grupy. Problem polegał na tym, że obaj muzycy otrzymywali tylko po 10% zysków z nagrań The Smiths, podczas gdy Morrissey i John Marr inkasowali po 40%.  Wieloletnia, chaotyczna i dosyć charakterystyczna dla brytyjskich rockmanów (patrz: Oasis i Pink Floyd) batalia zakończyła się zwycięstwem Joyce’a i Rourke’a, a lider grupy, pytany o możliwość powrotu zespołu dekadę później powiedział: „Wolałbym zjeść własne jądra, niż reaktywować The Smiths. I mówię to jako wegetarianin”. Lata lecą, Morrissey w późniejszym okresie był mniej kategoryczny, ale jednak wyraziste stanowisko pozostaje w mocy – autorów „There’s a Light That Never Goes Out” na letnich festiwalach raczej nie zobaczymy.

 

Post udostępniony przez Con Chrisoulis (@conchrisoulis)

Dla tych, dla których brak Morrisseya i Johnny’ego Marra w składzie z miejsca dyskwalifikuje projekt na otarcie łez pozostaje nowa powieść graficzna, opowiadająca historię zespołu. Biografia „Tales of The Smiths: A Graphic Biography” autorstwa Cona Chrisoulisa ukaże się 22 marca i skupi się na wczesnym etapie działalności autorów „The Queen is Dead”.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie