Nie żyje Jerzy Milian, legenda polskiego jazzu
Piotr Jasiczek/ FORUM

Nie żyje Jerzy Milian, legenda polskiego jazzu

Wybitny polski wibrafonista miał 82 lata.
08.03.2018

Jerzy Milian nie żyje. Informację o śmierci wybitnego kompozytora, aranżera i instrumentalisty jazzowego przekazała wytwórnia GAD Records - ostatni wydawca dzieł muzyka.

Pierwsze kroki na muzycznej scenie Milian stawiał już w latach 50., kiedy współpracował m.in. z sekstetem Krzysztofa Komedy oraz kwintetem Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Najważniejsze płyty dowodzonych przez niego zespołów, takie jak „Baazaar” z 1969 roku czy jazz-funkowa „Orkiestra Rozrywkowa PRiTV W Katowicach” z 1975 roku wytyczały nowe ścieżki w polskim jazzie i inspirowały kolejnych twórców, czego dowodem może być płyta „Between Friends: Tribute to Jerzy Milian” z 2011 roku. Projekt-hołd, powołany do życia przez Bernarda Maseliego, zagrał m.in. świetnie przyjęty koncert na katowickim Off Festivalu w 2014 roku, udowadniając, jak żywotna jest muzyka Miliana.

W środę wieczorem zmarł Jerzy Milian. Wybitny jazzman, wibrafonista, kompozytor, aranżer, a ponad wszystko – wspaniały człowiek. Będzie Go bardzo brakować. (fot. Adrian Tabor)

Opublikowany przez GAD Records na 8 marca 2018


W ostatnich latach klasyczne dzieła Miliana wznowiło wspomniane GAD Records - znakomity label specjalizujący się w odświeżonych reedycjach nieco zapomnianych, ale prekursorskich i wciąż ekscytujących nagrań z przeszłości, nie ograniczonych do konkretnego gatunku muzycznego. Poniżej możecie posłuchać trzech bodaj najsłynniejszych płyt Jerzego Miliana, które uświadomią wam, że wraz z muzykiem odszedł kawał historii polskiej muzyki - i to tej jak najbardziej rozrywkowej.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie