Co znajdzie się w wartym 1,5 mld dolarów muzeum George’a Lucasa?
http://lucasmuseum.org/

Co znajdzie się w wartym 1,5 mld dolarów muzeum George’a Lucasa?

Lucas Museum of Narrative Art zapowiada się na gratkę nie tylko dla fanów “Gwiezdnych Wojen”.
15.03.2018

Pomysł stworzenia własnego muzeum towarzyszył George’owi Lucasowi już od kilku lat. Zaczęło się od skromnego projektu stworzenia przestrzeni muzealnej, w której twórca „Gwiezdnych Wojen” mógłby prezentować m.in swoją prywatną, wartą skromny miliard dolarów kolekcję sztuki. Plany ulokowania gigantycznej placówki w Chicago i San Francisco po wielu miesiącach dyskusji zostały zawieszone.

Tymczasem Lucas zaczął się irytować – po sprzedaniu Lucasfilm Disneyowi zaczął mieć jeszcze większe problemy z wydawaniem pieniędzy niż dotychczas. Dlatego ogłoszenie w styczniu 2017 roku decyzji o ulokowaniu placówki w Los Angeles wydaje się końcem odysei. Potwierdza to wczorajsza ceremonia rozpoczęcia budowy: jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za 4 lata każdy będzie mógł odwiedzić „Muzeum Sztuki Narracyjnej”. Co w nim znajdziemy?

Oprócz imponującej kolekcji związanej z „Gwiezdnymi Wojnami” dyrektor muzeum, Don Bacigalupi, zapowiada wystawy poświęcone ilustracji książkowej, sztuce dokumentującej detale amerykańskiego życia czy pracom słynnych grafików, projektujących okładki magazynów (Norman Rockwell) oraz autorów komiksów, takich jak Robert Crumb. Zapowiada się zatem ciekawie – zwłaszcza, że już samego zbioru na temat hollywoodzkich superprodukcji (oprócz „Gwiezdnych Wojen” mówimy w końcu też m.in. o cyklu poświęconym przygodom Indiany Jonesa) Lucasowi mogą pozazdrościć najlepsze muzea.

A wystaw poświęconych „Star Wars”, a nawet dedykowanych filmowi muzeów nie brakuje. Nie trzeba daleko sięgać pamięcią – w grudniu w Hollywood Art Museum wystartowała ekspozycja poświęcona międzygalaktycznej sadze, ba, swojego skromnego muzeum seria doczekała się nawet w Polsce, a konkretnie w pałacu w Witaszycach. 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie