Neil Young napisał książkę (i zrobił tysiąc innych rzeczy w ciągu zaledwie kilku miesięcy)
Starstock

Neil Young napisał książkę (i zrobił tysiąc innych rzeczy w ciągu zaledwie kilku miesięcy)

W przeciwieństwie do muzyków decydujących się na reżyserię, ich chwytający za pióro odpowiednicy mogą pochwalić się kilkoma sukcesami.
16.03.2018

W tym tygodniu na festiwalu SXSW miała miejsce premiera filmu Daryl Hannah, „Paradox”, w którym główną rolę zagrał Neil Young. 72-letni muzyk odpowiada również za muzykę do westernu, który za tydzień trafi do Netfliksa (jego trailer zobaczycie poniżej). Ostatnia płyta muzyka, „The Visitor”, wyszła zaledwie 4 miesiące temu, w październiku ukazał się również niewydany dotychczas album „Hitchhiker” z 1976 roku. Kilka dni temu Kanadyjczyk udzielił jak zwykle interesującego wywiadu dla „Rolling Stone’a”, w którym przyznał, że prowadzi rozmowy w sprawie wydania swojej nowej książki science fiction – „Canary”. A wy, kiedy ostatnio skarżyliście się, że macie za dużo na głowie?

Braliśmy już pod lupę muzyków, którzy postanowili stanąć za kamerą – zazwyczaj z miernym skutkiem. Z muzykami ewoluującymi w pisarzy jest zdecydowanie lepiej – w końcu Bob Dylan doczekał się literackiego Nobla, który w pewien sposób podniósł teksty piosenek do rangi „sztuki wysokiej”. Tylko czy piosenkom było to do czegoś potrzebne?

Gdy przyjrzymy się karierom Nicka Cave’a czy Leonarda Cohena, odpowiedź powinna być negatywna. Powieści obu bardów – „Gdy oślica ujrzała anioła” i „Piękni przegrani” świetnie bronią się też poza kontekstem twórczości, z której znani są obaj artyści, a przecież jako poeci rocka mogliby stawać w szranki z samym Dylanem.

Osobną półkę można stworzyć dla książek muzyków pisanych dla dzieci. „High In the Clouds” Paula McCartneya, “Santiago the Dreamer in Land Among the Stars” Ricky’ego Martina, “Gus & Me” Keitha Richardsa czy biblijna opowieść o Arce Noego w literackiej interpretacji Stinga (“Rock Steady”) – lista jest długa i udowadnia, że to właśnie literature dziecięca jest segmentem, w którym słynni wykonawcy odnajdują się najlepiej, gdy decydują się zmierzyć z literacką materią. 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie