Po prawie 40 latach do Arabii Saudyjskiej wraca kino
Słynni kinomani - Muhammad ibn Salman i Donald Trump/ Starstock

Po prawie 40 latach do Arabii Saudyjskiej wraca kino

Pierwsze publiczne pokazy należały do „Emoji Movie”, ale do szerokiej dystrybucji na początek trafi „Czarna Pantera”.
06.04.2018

18 kwietnia w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej zostanie otwarte pierwsze od ponad 35 lat kino, a największa amerykańska sieć kin, AMC, w najbliższych 5 latach planuje otwarcie kolejnych 40 placówek w 15 miastach. Do tej pory jedyną namiastką kina w tym kraju była sala IMAX w Al-Chubar, część kompleksu naukowego Scitech, gdzie można było obejrzeć głównie amerykańskie filmy dokumentalne.

To kolejna - po wprowadzeniu prawa jazdy dla kobiet i przyznaniu obywatelstwa robotowi chcącemu zniszczyć ludzkość - „liberalna” zmiana, przeprowadzona w wyniku odwilży, jaką zapowiedział w ubiegłym roku Muhammad ibn Salman, następca saudyjskiego tronu. Korzenie dotychczasowego zakazu sięgają schyłku lat 70. i konserwatywnego zwrotu w regionie, będącego m.in. konsekwencją islamskiej rewolucji w Iranie oraz oblężenia Wielkiego Meczetu w Mekce w 1979 roku.

Pierwszym filmem dostępnym szerokiej publiczności będzie „Czarna Pantera”, która zarobiła już na całym świecie ponad 1,2 miliarda dolarów i pod tym względem jest zdecydowanie najlepszym filmem roku – na podium towarzyszą jej tylko dwie chińskie produkcje, „Operation Red Sea” i „Detective Chinatown 2”, które nawet razem wzięte zarobiły mniej. Można przypuszczać, że 40-letni okres kulturalnej posuchy w Arabii Saudyjskiej jeszcze trochę pomoże wynikowi produkcji.

Gwoli ścisłości warto odnotować, że już w styczniu odbyły się pierwsze pokazy otwarte dla publiczności – widzowie w sąsiadującej z Mekką Dżuddzie mogli wziąć udział w seansie „Emoji. Film”. Rozumiemy, że ten wybór miał na celu pokazanie Saudyjczykom, że 40 lat zakazu nie było czasem zmarnowanym – dobrze jednak, że ten propagandowy pomysł przy wyborze historycznego tytułu został zarzucony na rzecz na wskroś zachodniego blockbustera. 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie