W jakiej kolejności oglądać „Gwiezdne wojny”? Mark Hamill podpowiada
fot. Disney

W jakiej kolejności oglądać „Gwiezdne wojny”? Mark Hamill podpowiada

Nieważne, czy masz zamiar obejrzeć gwiezdną sagę po raz pierwszy, czy jesteś jej wiernym fanem, prędzej czy później staniesz przed dylematem – w jakiej kolejności najlepiej oglądać poszczególne epizody? Najpierw „stara” czy „nowa” trylogia? I najlepiej zmieścić w to wszystko „Łotra 1”?
09.04.2018

Odpowiedzi na te pytania bynajmniej nie są tak oczywiste. Każdy sposób ma swoje zalety i wady – kto jednak może nam w tej kwestii doradzić lepiej, niż sam mistrz Jedi we własnej osobie? W jednym z niedawno udzielonych wywiadów Mark Hamill (który w „Gwiezdnych wojnach” wciela się w rolę Luke’a Skywalkera) zdradził, jaka jest najlepsza jego zdaniem kolejność oglądania kolejnych epizodów.

Zawsze sądziłem, że najlepiej oglądać te filmy w kolejności ich nakręcenia. Mogę się co prawda mylić, bo jeśli nie widziałeś żadnego z nich możesz zrobić tak: I, II, III, IV, V, VI, Łotr 1… To jest trudne! Bo przecież akcja „Łotra 1” rozgrywa się przed IV, więc można obejrzeć najpierw I, II i III, potem „Łotr 1”, a potem IV, V, VI, VII i VIII. Tak mi się wydaje. Ale młodzi widzowie muszą być zdziwieni – obecnie technologia jest tak zaawansowana, że pierwsze nakręcone filmy wyglądają prymitywnie w porównaniu do tych nowych, w których rządzi CGI.

Dla przypomnienia: jako pierwsze zostały nakręcone epizody oznaczone cyframi IV, V i VI. Były to „Nowa nadzieja” (1977), „Imperium kontratakuje” (1980) i „Powrót Jedi” (1983). Saga powróciła w 1999 roku, gdy na ekrany kin trafił epizod I, czyli „Mroczne widmo”. W 2002 roku widzowie mogli się zapoznać z „Atakiem klonów”, a w 2005 ze zwieńczeniem nowej trylogii, czyli „Zemstą Sithów”. Po przejęciu LucasFilm przez Disneya zapadła decyzja o stworzeniu kolejnych części, czyli „Przebudzenia mocy” (epizod VII, 2015) i „Ostatniego Jedi” (2017), a także spin-offu w postaci „Łotra 1” (2016). Kolejnym filmem osadzonym w świecie „Gwiezdnych wojen” będzie historia Hana Solo – planowana data premiery to 25 maja 2018 roku. I właśnie ukazał się jego kolejny zwiastun.

Istnieje jeszcze trzecia zasada dotycząca kolejności oglądania „Gwiezdnych wojen”, wyznawana przez niektórych fanów sagi – nakazuje ona pominąć „Mroczne widmo”.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie