Nowa książka Doroty Masłowskiej w maju w księgarniach
AKPA

Nowa książka Doroty Masłowskiej w maju w księgarniach

„Inni ludzie” to kolejny już efekt współpracy pisarki z Maciejem Chorążym.
10.04.2018

6 lat mija od premiery ostatniej powieści Doroty Masłowskiej. Choć w międzyczasie pisarka zadebiutowała jako Mister D. albumem „Społeczeństwo jest niemiłe” z 2014 roku, współpracowała z teatrem i regularnie publikowała felietony, zebrane w ubiegłorocznym tomie „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu”, to nowa proza autorki „Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną” jest chyba tym, na co czekamy najbardziej. Zwłaszcza, że „Inni ludzie” – bo taki tytuł będzie nosić książka – zapowiadają się co najmniej intrygująco i wzbudzają dyskusje wśród czytelników.

Trudno się zresztą dziwić, skoro już w pierwszych informacjach o publikacji wydawca informuje: „tak, to książka; nie płyta, nie audiobook”. W błąd może wprowadzać okładka, stylizowana na stary, dobry kompakt. Ale ponadgatunkowy charakter publikacji podkreślają też inne fragmenty opisu, jak np. „gatunkowa hybryda, polifoniczny utwór-potwór”” czy dzikie potoki hiphopowej nawijki”. Gdy dodamy do tego fakt, że przy „Innych ludziach” Masłowska po raz kolejny zaprosiła do współpracy Macieja Chorążego – grafika, ale też eksperymentującego artystę wizualnego – może okazać się, że „powieść” nie jest najbardziej precyzyjną przegródką gatunkową dla nowego dzieła pisarki.

Od czasów, gdy ostatni raz artystka korzystała szerzej z „hiphopowej nawijki” w prozie artystycznej – czyli od publikacji „Pawia królowej” - mija 13 lat. Najbardziej dopracowana zdaniem Masłowskiej powieść, „Kochanie, zabiłam nasze koty”, okazała się raczej rozczarowująca. Czy „Inni ludzie” będą powrotem jednej z najgłośniejszych polskich pisarek ostatnich dekad do formy? O tym przekonamy się 9 maja, kiedy książka trafi do sprzedaży.  

Gatunkowa hybryda, polifoniczny utwór-potwór, dzikie potoki hiphopowej nawijki, z której wyłania się wizja współczesnej...

Opublikowany przez Wydawnictwo Literackie 9 kwietnia 2018

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie