Olga Tokarczuk w finałowej szóstce Man Booker International Prize
Olga Tokarczuk/ AKPA

Olga Tokarczuk w finałowej szóstce Man Booker International Prize

Kolejna dobra informacja po wczorajszym sukcesie Pawła Pawlikowskiego.
13.04.2018

Ten tydzień był wyjątkowo intensywny, jeśli chodzi o międzynarodowe wyróżnienia dla polskich artystów. W poniedziałek po „operowe Oscary”, czyli International Opera Awards sięgnęli Mariusz Treliński i Piotr Beczała, a wczoraj dowiedzieliśmy się o zakwalifikowaniu „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego do Konkursu Głównego festiwalu w Cannes. Na kolejne dobre informacje nie trzeba było długo czekać: również wczoraj ogłoszono, że w finałowej szóstce Man Booker International Prize znalazła się powieść „Bieguni” Olgi Tokarczuk, która w ubiegłym roku ukazała się w angielskim tłumaczeniu (jako „Flights”).

Tokarczuk, oprócz licznych wyróżnień w Polsce, w tym m.in. nagrody Nike za „Biegunów”, doczekała się też międzynarodowego uznania, o którym świadczy m.in. Nagroda Mostu i Nagroda Vilenica. Międzynarodowy Booker to jednak konkurs jeszcze bardziej prestiżowy – żaden polski autor nie trafił jeszcze do finałowej szóstki, choć otarła się o nią Wioletta Grzegorzewska (nominowana w ubiegłym roku za „Guguły”).

Historia mylonego często z „głównym” Bookerem (Man Booker Prize for Fiction) wyróżnienia sięga 2004 roku. Booker międzynarodowy jest swoistym poszerzeniem formuły nagrody głównej, która do 2013 roku przyznawana była jedynie obywatelom Wspólnoty Narodów. Na liście dotychczasowych laureatów znajdziemy między innymi nazwiska Alice Munro (noblistka z 2013 roku), Philipa Rotha, jednego z najwybitniejszych pisarzy amerykańskich ostatnich 50 lat, oraz Laszlo Krasznahorkaia, który w tym roku znów znalazł się w gronie nominowanych.

Oprócz „Biegunów” i powieści Węgra, „The World Goes On”, w finałowej szóstce znajdziemy głośną francuską książkę „Vernon Subutex 1” Virginie Despentes, „The White Book” Koreanki Han Kang, „Jak przemijający cień” Antonia Munoza Moliny oraz „Frankenstein In Baghdad” Irakijczyka Ahmeda Saadawiego. Nazwisko zwycięzcy zostanie ogłoszone 22 maja w Londynie. 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie