Sztuka to nie fast-food. Sprawdź, o co chodzi w Dniu Wolnej Sztuki
iStock

Sztuka to nie fast-food. Sprawdź, o co chodzi w Dniu Wolnej Sztuki

W sobotniej akcji weźmą udział 92 polskie muzea i galerie.
19.04.2018

Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Nie stoi za tym tylko nasza podatność na rozpraszacze (jak internet czy smartfony), ale też potrzeba obejrzenia wszystkich dzieł, które znajdują się w danej placówce. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy.

Akcja społeczna Ogólnopolski Dzień Wolnej Sztuki ma pomóc w odkryciu na nowo przyjemności nieśpiesznego obcowania ze sztuką. Odbywa się od 2011 roku, a kolejna, 8. edycja będzie miała miejsce w sobotę, 21. kwietnia 2018 roku o godzinie 12:00 w 92 muzeach i galeriach w 40 miejscowościach w Polsce.

"Podczas Dnia Wolnej Sztuki chcemy pokazać, że każdy obiekt ma swoją historię, którą możemy sami odkryć. Wystarczy tylko w skupieniu się w nią wsłuchać" - mówi Zuzanna Stańska, organizatorka i pomysłodawczyni akcji. - "Wiele osób boi się, że wejdzie do muzeum i nie zrozumie pokazywanych w nim obiektów. Przez Dzień Wolnej Sztuki chcemy pokazać, że to nieprawda - pochylając się nad danym eksponatem, możemy samodzielnie dojść do pewnych wniosków, zainspirować się i w efekcie polubić zwiedzanie muzeów. Ponadto, akcja trwa jedynie godzinę - idealnie, żeby się nie zmęczyć i zobaczyć, że wchodząc do muzeum nawet na chwilę możemy wiele skorzystać.”

 

Post udostępniony przez Muzeum Narodowe w Krakowie (@thenationalmuseuminkrakow)

W tym roku będzie można wolno obejrzeć m.in: wystawę Stanisława Wyspiańskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie, niemieckie murale na Murale Gdańsk Zaspa, siedemnastowieczny wyciąg z protokołów sądu zielonogórskiego z akt procesów przeciwko czarownicom w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, ale także samoloty Sopwith F1, Camel – Spitfire i F105 w Muzeum Lotnictwa w Krakowie, aparat wielkoformatowy „Reisekamera” w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej i projekt szkicowy Dworca Morskiego w Gdyni w Muzeum Emigracji w Gdyni.

Pełną listę placówek biorących udział w akcji znajdziesz na stronie http://www.dzienwolnejsztuki.pl/

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie