Werner Herzog reżyserem „Fordlandii”
fot. Ernesto Arias / EFE / Forum

Werner Herzog reżyserem „Fordlandii”

Twórca między innymi „Stroszka” oraz „Nosferatu wampira” zajmie się reżyserią serialu „Fordlandia”, opowiadającego historię realizacji niezwykłego pomysłu Henry’ego Forda.
15.06.2018

Henry Ford był człowiekiem nieprzeciętnym. Historia pamięta go przede wszystkim jako przedsiębiorcę, który założył firmę Ford Motor Company i dał światu Forda model T, czyli pierwszy samochód produkowany seryjnie. Na produkcji samochodów działalność Forda się jednak nie kończyła – wydawał on między innymi gazetę „The Dearborn Independent”, która służyła głównie jako przestrzeń do wyrażania antysemickich poglądów (spotkała się z uznaniem między innymi Adolfa Hitlera, który został przyjacielem Forda).

Fordlandia – utopia w sercu Amazonii

Jedną z najciekawszych inicjatyw Forda było założenie Fordlandii – osady w sercu puszczy amazońskiej. Ford chciał stworzyć miasto idealne. Miało w nim mieszkać około 8 tysięcy ludzi, których głównym zadaniem było pozyskiwanie kauczuku – własna plantacja drzew kauczukowych miała na celu pozyskanie surowca tańszego niż kauczuk pochodzący z dalekich azjatyckich plantacji. W mieście zostały wybudowane komfortowe osiedle mieszkaniowe, elektrownia, basen, szkoła, kościół, kino. Plany Forda spełzły jednak na niczym – osada funkcjonowała zaledwie trzy lata (od 1927 do 1930). Uprawy nie szły tak dobrze, jak zakładano, czego skutkiem był bunt pracowników. Obecnie osada pozostaje niezamieszkana.

Nominowany do Oscara scenarzystą

O tej właśnie utopijnej inicjatywie ma opowiedzieć serial „Fordlandia”, którego Herzog ma być reżyserem i producentem wykonawczym. Autorem scenariusza jest Christopher Wilkinson – człowiek, który w 1995 otrzymał nominację do Oscara za „Nixona”.

„Fordlandia” to niesamowita, oparta na faktach historia i jesteśmy podekscytowani możliwością współpracy z Wernerem, czyli reżyserem światowej klasy oraz Christopherem, naprawdę wyjątkowym autorem. Sama historia jest niezwykle aktualna również dzisiaj”

– mówi Ashok Amritraj z Hyde Park Entertainment Group – firmy, która realizuje całe przedsięwzięcie.

Jak na razie nie wiadomo, kiedy zobaczymy „Fordlandię” na małym ekranie.

 

 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie