Boots Riley debiutuje jako reżyser. Co powinieneś o nim wiedzieć?
Tessa Thompson, Boots Riley i Lakeith Stanfield/ Starstock

Boots Riley debiutuje jako reżyser. Co powinieneś o nim wiedzieć?

Do tej pory znany był jako zaangażowany raper, teraz jego film zgarnia znakomite oceny od krytyków.
03.07.2018

Jeśli nie jesteście fanatykami politycznie zaangażowanego rapu z Zachodniego Wybrzeża USA, Boots Riley może być dla was postacią anonimową. Jednak 47-letni członek The Coup ma w swoim dorobku wiele interesujących albumów (jak „Steal This Album” macierzystego składu), blisko współpracował z takimi wykonawcami, jak Tom Morello (Rage Against The Machine), Talib Kweli czy Jello Biafra, a teraz stanął za kamerą i nagrał debiut, który przez krytyków został okrzyknięty jednym z najoryginalniejszych filmów roku. Wystarczająco dużo, by zwrócić na niego uwagę.

Od dziecka w polityce

Raymond Lawrence Riley, bo tak naprawdę nazywa się raper, za sprawą zaangażowanych politycznie rodziców wcześnie zainteresował się polityką i już w wieku 15 lat dołączył do radykalnej Progressive Labor Party. Aktywne uczestnictwo w ruchach antyrasistowskich i lewicowych przełożyło się na teksty piosenek The Coup. Grupa, która zadebiutowała w 1991 roku minialbumem „The EP”, krytykowała kapitalizm, brutalność policji i uprzedzenia rasowe i idealnie oddawała nastroje społeczności afroamerykańskiej w czasie zamieszek w Los Angeles w 1992 roku.  

„Sorry to Bother You” niczym „Uciekaj!”

 

Post udostępniony przez Sorry To Bother You (@sorry2botheryou)

Również „Sorry to Bother You”, pierwszy pełnometrażowy film napisany i wyreżyserowany przez Rileya, jest radykalny w wymowie, ale podobnie jak choćby „Uciekaj!” nie sięga po płytką propagandę, a do swoich celów wykorzystuje zdekonstruowane kino gatunkowe – w tym przypadku komedię science fiction. W roli głównej – czarnoskórego telemarketera, który zaczyna posługiwać się „białym głosem”, co pomaga mu piąć się w zawodowej hierarchii – zobaczymy Lakeitha Stanfielda, znanego m.in. ze wspomnianego „Uciekaj!” czy „Atlanty” (gdzie w roli Dariusa wypadł równie dobrze jak główna gwiazda serialu – Donald Glover). Towarzyszyć mu będzie Tessa Thompson, aktorka znana m.in z "Westworld" i "Thor: Ragnarok". 

„Sorry to Bother You” premierę miało na festiwalu w Sundance, a do amerykańskich kin wejdzie już w ten piątek.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie