HBO zapowiada nowy czeski serial. Czy Europa Środkowa stanie się telewizyjną potęgą?
Kadr z serialu "Gorejący krzew"/ HBO

HBO zapowiada nowy czeski serial. Czy Europa Środkowa stanie się telewizyjną potęgą?

Na razie niewiele produkcji z naszego regionu może pochwalić się międzynarodowym uznaniem, ale na horyzoncie widać już potencjalne przeboje.
05.07.2018

W miniony weekend w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach ogłoszono rozpoczęcie produkcji nad nowym projektem HBO Europe - czeskim miniserialem "Oblivious". Będzie to sześcioodcinkowa produkcja szpiegowska, której fabuła osadzona została w Czechach lat osiemdziesiątych. Obraz wyreżyseruje Ivan Zacharias, który po udanej współpracy przy serialu "Pustkowie" powraca na plan zdjęciowy przy kolejnej produkcji HBO Europe. Za scenariusz opowiada debiutant Ondrej Gabriel. 

Węgierskie i czeskie sukcesy 

"Oblivious" będzie kolejnym czeskim projektem HBO Europe, po miniserialu Agnieszki Holland - "Gorejący krzew", komedii romantycznej "Aż po uszy", thrillerze "Układ", trzech sezonach "Terapii" oraz wspomnianym, mrocznym „Pustkowiu”. Poprzedni projekt Zachariasa spotkał się z ciepłym przyjęciem wśród krytyków, podobnie jak głośne węgierskie „Złote życie”, które już wkrótce wróci do HBO na 3 sezon. Jednak zanim to nastąpi, w ofercie serwisu powinien pojawić się jeden z najbardziej wyczekiwanych seriali roku (przynajmniej z polskiej perspektywy), czyli „Ślepnąc od świateł” na podstawie powieści Jakuba Żulczyka.

Potęgi VoD walczą o rynki lokalne 

Gdy dodamy do tego nadchodzące polskie produkcje dla Netfliksa (tu również pionierką będzie Agnieszka Holland) i Showmax, uzbiera się niezła kolekcja rodzimych produkcji. Serwisy VoD coraz chętniej rozwijają ofertę swoich produkcji lokalnych; HBO Europe przygotowuje produkcje w dziewięciu krajach w Europie Środkowej, Skandynawii i Hiszpanii. Nachodzące produkcje (poza już wymienionymi) to "Hackerville" (Rumunia), "Gösta" (Szwecja) oraz "Beforeigners" (Norwegia). 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie