Luwr organizuje 90-minutowe wycieczki śladem klipu Jaya-Z i Beyonce
Fot: YouTube

Luwr organizuje 90-minutowe wycieczki śladem klipu Jaya-Z i Beyonce

Małżeństwo Carterów równie dobrze mogłoby zorganizować własną wystawę. Jakie dzieła znajdziemy w ich prywatnych kolekcjach?
09.07.2018

Teledysk do utworu „Apeshit”, promującego wydaną z zaskoczenia płytę duetu The Carters (czyli Jaya-Z i Beyonce), imponuje rozmachem, jednak możliwość wykorzystania pomieszczeń Luwru w filmach, teledyskach i serialach nie jest niczym wyjątkowym. Jak ustalił New York Times, muzeum zmienia się w plan zdjęciowy ok. 500 razy rocznie, a najwyższy koszt wynajęcia pomieszczeń muzealnych na cały dzień to zaledwie 15 tys. euro.

Śladami Carterów 

Jest jednak coś, co wyreżyserowany przez Ricky’ego Saiza klip czyni przedsięwzięciem unikalnym – 90-minutowa wycieczka, skupiona na ukazanych w „Apeshit” dziełach, którą paryskie muzeum organizuje dla chętnych turystów. Spacer obejmuje oglądanie 17 dzieł wraz z przewodnikiem, więc nawet jeśli wyznajecie „wolną sztukę”, to nie powinniście czuć przesytu.

Kolekcja za ponad 30 mln dolarów 

To jednak wciąż dzieła z Luwru, dostępne dla zwiedzających niezależnie od tego, czy będziemy spacerować „śladami” małżeństwa amerykańskich multimilionerów, czy też nie. Dla koneserów sztuki z pewnością nie mniej ciekawe byłoby obejrzenie prywatnej kolekcji Carterów, w tworzeniu której biorą udział znani doradcy, tacy jak choćby Jeanne Greenberg Rohatyn - właścicielka znanej nowojorskiej galerii Salon 94.

Czytaj też: Jay-Z: "W życiu doświadczyłem więcej porażek niż sukcesów" 

Jak obliczył kilka lat temu magazyn Complex, wartość dzieł zebranych tylko przez Jaya-Z przekracza 30 milionów dolarów, a wspólne zbiory obejmują prace m.in. Andy’ego Warhola, Jeana-Michela Basquiata, Davida Hammonsa czy Laurie Simmons. Dzieła Hammonsa czy Richarda Prince’a pojawiały się już wcześniej w innych klipach małżeństwa, np. w „7/11” Beyonce.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie