Dlaczego więźniowie nie mogą czytać „Gry o tron”?
fot. HBO

Dlaczego więźniowie nie mogą czytać „Gry o tron”?

Pobyt w więzieniu oznacza przymusową rezygnację z wielu przywilejów, którymi mogą się cieszyć wolni ludzie. Dobrze przynajmniej, że podczas pobytu w tym miejscu można czytać książki… No chyba, że chodzi o „Pieśń Lodu i Ognia”.
10.07.2018

Czytanie książek jest jedną z niewielu rozrywek, na które mogą pozwolić sobie więźniowie. Zwłaszcza literatura fantasy wydaje się być dobrym wyborem w takiej sytuacji – czytając o dworskich spiskach i przygodach mniej lub bardziej dzielnych rycerzy można chwilowo uciec myślami z przygnębiającej więziennej celi.

„Gra o tron” na liście książek zakazanych

Jak się jednak okazuje, nie wszyscy osadzeni będą mogli zapoznać się z fascynującą historią rodów Starków, Lannisterów, Targaryenów i jeszcze kilku innych. Przesyłka adresowana do jednej z więźniarek przebywających w Maryland Correctional Institution for Women została zatrzymana z powodu tego, że zawierała kontrabandę. Ową kontrabandą okazała się… jedna z części „Gry o tron” George’a R.R. Martina. Dlaczego z pozoru niewinna (no, nie taka niewinna) książka zwróciła uwagę strażników?

Okazało się, że nie chodzi o jej treść (chociaż rzecz traktuje między innymi o obalaniu obowiązującego porządku prawnego). Problemem okazały się… mapy! W żadnym więzieniu znajdującym się na terenie stanu Waszyngton więźniowie nie mogą dostać w swoje ręce żadnych map – i nie ma znaczenia, czy owe mapy przedstawiają prawdziwe miejsca, czy też wyimaginowane. Jak się okazuje, mapy mogłyby się okazać pomocne w ucieczce. Nawet jeśli w tym przypadku osadzona udałaby się najdalej do Królewskiej Przystani. Albo Winterfell.

„Gra o tron” na ukończeniu

Niedawno padł ostatni klaps na planie serialowej adaptacji największego dzieła George’a R.R. Martina. O zakończeniu zdjęć za pomocą swojego Instagrama poinformowała wcielająca się w rolę Aryi Stark aktorka Maisie Williams. Uczyniła to w sposób jednocześnie oryginalny i cóż, mocno sugestywny.

 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie