Hollywoodzkie produkcje opowiedzą o historii Polski? Piotr Śliwowski na czele projektu PFN
Mel Gibson w "Patriocie"/ trailer https://www.youtube.com/watch?v=osSrajMUah4

Hollywoodzkie produkcje opowiedzą o historii Polski? Piotr Śliwowski na czele projektu PFN

Zapowiedź pierwszego z filmów wg „Variety” ma się pojawić jeszcze w tym roku.
19.07.2018

Słynny projekt wzbudzającej liczne kontrowersje Polskiej Fundacji Narodowej, mający na celu stworzenie kilku hollywoodzkich produkcji o polskiej historii, które mogłyby zainteresować widzów na całym świecie, ma się dobrze. Dzięki artykułowi z „Variety” poznaliśmy właśnie nazwisko osoby odpowiedzialnej za jego koordynację – to Piotr Śliwowski, były kierownik Sekcji Historycznej Muzeum Powstania Warszawskiego, a także producent „Miasta ruin” oraz „Powstania warszawskiego”.

Bez politycznych ingerencji

W rozmowie z amerykańskim serwisem Śliwowski porównał projekty, na których ma skupić się zespół, z „Patriotą” Rolanda Emmericha z Melem Gibsonem w roli głównej. Stwierdził również, że nie wyobraża sobie ingerencji rządu w kształt przygotowanych przez hollywoodzkich ekspertów scenariuszy. „Jedyną polityką, jaką mają kierować się filmy, jest promowanie Polski i polskiej historii przy użyciu najlepszych popkulturowych narzędzi” – powiedział producent.

70 milionów na promocję Polski

Budżet przeznaczony na szturmowanie światowych kin wynosi 70 milionów dolarów. Ta kwota ma się zwiększyć w przyszłym roku, uzupełniona o kolejne 20 milionów. To imponująca kwota z dysponującą 2 milionami euro „Idą” czy nawet droższą „Zimną wojną”, która pochłonęła 22 mln (tyle że… w złotówkach). Trzymamy kciuki, by Śliwowskiemu i jego zespołowi udało się osiągnąć sukces komercyjny i wizerunkowy choćby na miarę pięciu kameralnych „Id” lub dwóch „Zimnych wojen”.  

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie