Smarzowski jak Vega. Zobacz trailer „Kleru”
Fot. YouTube/ KinoSwiatPL

Smarzowski jak Vega. Zobacz trailer „Kleru”

W filmie zobaczymy m.in. Joannę Kulig, Janusza Gajosa, Roberta Więckiewicza, Jacka Braciaka i Arkadiusza Jakubika. Premiera 28 września.
07.08.2018

„Wołyń”, ostatni pełnometrażowy film Wojciecha Smarzowskiego, zgarnął wiele nagród i nominacji – został m.in rekordzistą, jeśli chodzi o liczbę zdobytych Orłów (jego wynik poprawiła ubiegłoroczna „Cicha noc”). Nic dziwnego, że oczekiwania wobec kolejnego dzieła reżysera są spore. Do sieci trafił właśnie pierwszy zwiastun nadchodzącego filmu „Kler”, zdradzający inspirację twórczością innego polskiego reżysera współpracującego z Showmax – Patryka Vegi. 

Korespondencyjny pojedynek 

Sprawdzona ekipa aktorów. Kontrowersyjny temat, który ma pokazać „brzydką twarz” danej grupy zawodowej. Historie z życia wzięte, opowiedziane przy pomocy zgrabnych bon motów  („Co łaska, ale nie mniej niż tysiąc”) i dodatkowo uwiarygodnione opisem dystrybutora („Nasz film to wizja artystyczna oparta na wielu prawdziwych wydarzeniach, sytuacjach, które miały miejsce gdzieś i kiedyś”). Mocny język i porażająca wręcz bezkompromisowość twórców. Innymi słowy: w krótkim zwiastunie znajdziemy wszystko, co przyciąga tłumy Polaków do kin, a zapoczątkowany „Drogówką” korespondencyjny pojedynek dwóch najpopularniejszych polskich reżyserów nabiera rumieńców. Trailer „Kleru” widzowie o mocnych nerwach mogą zobaczyć poniżej:

Zafascynowani Franciszkiem 

To kolejny po krótkometrażowym „Księdzu” film Wojciecha Smarzowskiego, w którym zwraca on ostrze swojej krytyki przeciwko kościelnej hierarchii. Jednak jak komentują twórcy, nie chodzi o zwykły antyklerykalizm:

"Nie kryjemy swego zafascynowania osobą papieża Franciszka, tak skrajnie niepasującego do dzisiejszego, zatraconego w konsumpcji świata. Oto papież, który przestronne, luksusowe apartamenty w Pałacu Apostolskim dobrowolnie zamienił na skromne mieszkanko w Domu św. Marty. Reformy, jakich się podjął, mają na celu przede wszystkim budowę Kościoła całkowicie misyjnego, rozumianego jako wspólnota, która zwróci się z pomocą zagubionym i służyć będzie ludziom na całym świecie. Franciszek to papież stawiający na pierwszym miejscu nie prawo, ale czyste miłosierdzie. Kościół według niego powinien być ubogi, służyć ubogim, opłakiwać tych, których nikt nie opłakuje. Franciszek krytykuje materializm, jednak duchowni udają, że tego nie słyszą. To aż prosiło się o refleksję filmową. Jak w całej tej sytuacji odnajdują się zwykli, przeciętni księża? Jak patrzą na to wszystko wierni? Na te pytania, oraz kilka innych, staramy się dać odpowiedź w swoim obrazie"

W „Klerze” zobaczymy m.in. Joannę Kulig, Janusza Gajosa, Roberta Więckiewicza, Jacka Braciaka i Arkadiusza Jakubika. Film do kin trafi 28 września, a już kilka dni wcześniej powalczy o Złotego Lwa na festiwalu w Gdyni.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie