Prezent od rządu na osiemnastkę. Pełnoletni Francuzi otrzymają 500 euro na kulturę
iStock

Prezent od rządu na osiemnastkę. Pełnoletni Francuzi otrzymają 500 euro na kulturę

Pass Culture to spełnienie wyborczej obietnicy prezydenta Macrona. Koszt programu - 425 mln euro rocznie.
08.08.2018

Emmanuel Macron po objęciu władzy we Francji musiał – jak to zazwyczaj bywa – nieco zweryfikować swoje wyborcze obietnice. Kontrowersyjne reformy i budżetowe cięcia (m.in. w zakresie zasiłków mieszkaniowych) sprawiły, że prezydent zaczął tracić poparcie w tempie, które mogłoby zaimponować nawet jego wyjątkowo niepopularnemu poprzednikowi. By ratować wizerunek, Macron postanowił zrealizować obietnicę, która może mu przywrócić popularność wśród jednej z ważniejszych grup, które pomogły mu osiągnąć zwycięstwo – młodych wyborców.

Czytaj też: Ulubione marki prezydenta Macrona 

500+ na kulturę

Testowany właśnie w czterech departamentach program Pass Culture ma na celu promocję kultury wśród wchodzących w dorosłość Francuzów. Wraz z ukończeniem 18 roku życia obywatele kraju otrzymają 500 euro (czyli ponad 2000 zł) na bilety do kina, teatru, na koncert lub inne wydarzenia kulturalne. W całym kraju nowe rozwiązania zostaną wdrożone z początkiem 2019 roku i pochłoną 425 mln euro rocznie. Do korzystania z „kulturkowego” wystarczy aplikacja, w której znajdą się propozycje wydarzeń – i oczywiście odpowiedni wiek.

Włoski wariant

„Kulturalna wyprawka” od rządu nie jest oryginalnym pomysłem Macrona – podobny program już od 2016 roku działa we Włoszech. Również na Półwyspie Apenińskim wykorzystuje się specjalną aplikację – 18app. W ramach programu można skorzystać nie tylko z kulturalnych wydarzeń, ale też m.in. wykorzystać pieniądze choćby na książki czy… konto na Spotify.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie