60 lat Madonny: czas muzycznych przemian
REUTERS/FORUM

60 lat Madonny: czas muzycznych przemian

Madonna Louise Ciccone kończy 60 lat. W tym czasie zdążyła zdobyć koronę królowej popu, łatkę kontrowersyjnej artystki i miano artystki, której albumy sprzedały się w rekordowych ilościach. I w każdym z tych twierdzeń jest sporo prawdy.
16.08.2018

Gdy spojrzeć na twórczość Madonny można dostrzec dwie rzeczy: po pierwsze to artystka idealnie wyczuwająca trendy muzyczne, po drugie - była jedną z osób, które stały na czele pewnych społecznych przemian.

Madonna bulwersowała i bulwersuje nadal

Już na jej pierwszym albumie zatytułowanym "Madonna" można dostrzec, że sięga po kontrowersje. Kolejne krążki tylko tę tezę potwierdziły. Jednym z najbardziej obrazoburczych był "Like a Prayer". Potem pojawiły się również trasy koncertowe, podczas których artystka występowała m.in. zawieszona na krzyżu, pojawił się także specjalny album zdjęciowy będący uzupełnieniem płyty "Erotica", w którym to znalazły się erotyczne i nagie fotografie. Co ciekawe, po fali oburzenia związanej z wydaniem tegoż, artystka odniosła się do niej na kolejnej płycie - w charakterystyczny i zadziorny dla siebie sposób.

Madonna - Królowa pop

Od pierwszej płyty wydanej przez Madonnę minęło 35 lat. W tym czasie artystka wzbogaciła swoją dyskografię o 12 innych krążków i niezliczoną ilość hitów, które okupowały listy przebojów przez wiele tygodni. 

Liczne sukcesy na tym polu zaprowadziły ją na karty Księgi Rekordów Guinessa, gdzie wpisana została jako kobieta z największą liczbą sprzedanych nagrań w historii muzyki. Liczba ta wynosi ponad 335 milionów. Madonna jest też najbardziej dochodową solistką jeśli chodzi o koncerty. A to nie koniec imponujących cyfr, jakie pojawiły się przez wiele lat jej scenicznej kariery. Zdobyła łącznie blisko 300 różnych nagród muzycznych, w tym siedem Grammy i dwadzieścia MTV Video Music Award. 

Ale to nie koniec bo Madonna, mimo swojego wieku, nie myśli jeszcze o emeryturze i pracuje nad kolejnym, czternastym krążkiem, który według zapowiedzi powinien ukazać się jeszcze w tym roku.

Zobaczcie również naszą galerię z najlepszymi klipami Madonny: 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie