W domu aukcyjnym Christie’s kupimy obraz stworzony przez sztuczną inteligencję
Fot: obvious-art.com/

W domu aukcyjnym Christie’s kupimy obraz stworzony przez sztuczną inteligencję

Czy portrety nieistniejącej rodziny Bellamy pokazują, w jakim kierunku zmierza sztuka?
22.08.2018

Obrazy stworzone przez sztuczną inteligencję w oparciu o algorytm napisany przez przedstawicieli paryskiej grupy Obvious (tworzonej przez Gauthera Verniera, Pierre’a Fautrela i Hugo Casellesa-Dupre’ego) zostaną wystawione na sprzedaż w prestiżowym domu aukcyjnym Christie’s. To pierwszy raz, kiedy tego typu instytucja licytuje dzieło stworzone przez SI.
Czytaj też: Światła, kamera, aukcja. O inwestycjach i spekulacjach na rynku sztuki 

Oszukać Discriminatora

Seria portretów członków fikcyjnej rodziny Belamy została stworzona dzięki metodzie GAN („generative adversarial network”). Jak tłumaczą członkowie Obvious, która od kilku lat bada zależności między sztuką a nowymi technologiami, algorytm złożony jest z dwóch części  - Generatora i Discriminatora. Pierwsza, w oparciu o bazę 15 tys. portretów namalowanych między XIV a XX w., tworzy nowy obraz, a Discriminator ma na celu wykrycie różnic między dziełami ludzkiej ręki i efektami pracy sztucznej inteligencji. „Portrait of Edmond Belamy”, który trafi do Christie’s to jeden z obrazów, któremu udało się oszukać algorytm i zatrzeć te różnice.

Tańsza alternatywa

Nie wiadomo, czy decyzja Christie’s stanie się początkiem nowej ery w świecie sztuki, z pewnością może być jednak szansą dla tych, którzy nie są w stanie wyłożyć na odrobinę sztuki w salonie milionów dolarów. Szacowana cena dzieła to 7-10 tys. euro. Niezbyt wiele, by stać się częścią historii.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie