Polacy współtworzą wyjątkowy projekt z Salmą Hayek w roli głównej
Fot: mat. prasowe

Polacy współtworzą wyjątkowy projekt z Salmą Hayek w roli głównej

Premiera „Yugen” Marthy Fiennes, zacierającego granice między filmem, matematyką, sztukami wizualnymi a muzyką, miała miejsce na tegorocznym festiwalu w Wenecji.
12.09.2018

Martha Fiennes to brytyjska reżyserka mająca na koncie filmy pełnometrażowe - „Oniegin” i „Chromofobia” - oraz projekty artystyczne łączące sztuki wizualne i nowe technologie, jak pokazywane na Bienalle w Wenecji „Nativity”. Uznaniem cieszą się również jej filmy reklamowe oraz teledyski, przygotowane między innymi dla Ala Greena, XTC czy OMD). Jej najnowszy projekt, „Yugen” z Salmą Hayek w roli głównej, to kolejny krok autorki w kierunku zacierania granic między sztukami. Tym bardziej warty zainteresowania, że za zaprogramowanie i animowanie świata „Yugen” odpowiada polskie studio postprodukcyjne ORKA.

Wizualna podróż

Projekt Fiennes trudno nazwać filmem czy wizualizacją. „Yugen” (to japońskie słowo odnosi się do głębokiej świadomości wszechświata) to raczej wyjątkowy dialog między sztuką a technologią. W sferze wizualnej to podróż między różnymi wymiarami tworzonymi przy użyciu zaawansowanej technologii, wypełniona nieskończoną ilością kombinacji fraktali i obrazów, których warstwy mieszają się pod dyktando silnika z gier komputerowych.

Polski akcent

Świat wizualny został zaprogramowany i zaprojektowany przez studio ORKA w taki sposób, że powstaje nieskończona ilość kombinacji obrazu i otoczenia, które cały czas się zmienia przez generowanie się kolejnych scen. Odbiorca przenosi się do alternatywnych wymiarów, które tworzą się na żywo i rozwijają dzięki zaawansowanym algorytmom. Innymi słowy obraz ewoluuje nieustannie, a Salma Hayek podróżuje po wymiarach w nieskończoność.

Wg samych twórców ta podróż może być przeżyciem podobnym do snu, halucynacji, doświadczeń „poza ciałem”. Zainteresowani? Zerknijcie do hipnotycznego teasera produkcji, której premiera odbyła się na tegorocznym festiwalu w Wenecji:

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie