„M 39” Wojciecha Fangora sprzedane za prawie 5 milionów złotych. To polski rekord aukcyjny
Desa.pl

„M 39” Wojciecha Fangora sprzedane za prawie 5 milionów złotych. To polski rekord aukcyjny

Poprzedni rekord – 4,36 mln zł za „Macierzyństwo” Stanisława Wyspiańskiego – padł w ubiegłym roku.
30.11.2018

Na wczorajszej aukcji w Domu Aukcyjnym DESA Unicum wylicytowano dzieła sztuki za ponad 20 milionów złotych. Wśród nich znalazł się nowy rekordzista polskiego rynku aukcyjnego – op-artowe „M 39” zmarłego w 2015 roku Wojciecha Fangora, za które nabywca zapłaci 4,72 mln złotych. To więcej niż dwukrotność estymowanej wartości dzieła (2,2– 2,8 mln) i zarazem najwyższa suma, jaką zapłacono za pojedynczy obraz w historii polskich aukcji.

Zobacz też: Kolekcja sztuki Rockefellera idzie pod młotek. Rekordowa aukcja w Nowym Jorku

Zainteresowanie Fangorem rośnie 

„M 39” to jedno z 34 płócien, przygotowanych przez Fangora na indywidualną wystawę w nowojorskim Muzeum Guggenheima w 1970 roku.  Współtwórca polskiej szkoły plakatu do dziś pozostaje jedynym polskim artystą, który doczekał się takiej wystawy w tym miejscu. Zainteresowanie twórczością Fangora ciągle wzrasta – wg serwisu Numarte tylko do końca ubiegłego roku 7 dzieł artysty osiągnęło ceny powyżej miliona złotych.

Inni rekordziści 

W czołówce polskich artystów, za których dzieła kolekcjonerzy płacą najwięcej, znajduje się też Roman Opałka. Jego "Detail 2890944 - 2910059" również został wylicytowany w czasie wczorajszej aukcji - nabywca zapłaci za obraz 2,59 mln złotych. 

Wcześniejszy rekord - 4,36 mln złotych zapłacone za "Macierzyństwo" Stanisława Wyspiańskiego - padł w ubiegłym roku. W rankingu najdroższych dzieł sprzedanych w Polsce obraz autora "Wesela" wyprzedził (długo uważane za zaginione) płótno Jana Matejki „Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego” Jana Matejki (3,6 mln złotych) i "Polskiego Hektora" Jacka Malczewskiego (2,6 mln). 

 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie