Takashi Murakami: japoński Warhol
Takashi Murakami (z prawej) i Pharrell Williams/ Starstock

Takashi Murakami: japoński Warhol

Niektórzy z nich są pupilkami krytyki, inni – obiektem drwin. Działają na różnych polach sztuki, ale więcej ich łączy niż dzieli. Przede wszystkim - majątek. Prezentujemy pierwszą osobę naszej listy najbogatszych współczesnych artystów.
04.12.2018

Takashi Murakami laikom znany jest głównie ze współpracy z Louisem Vuittonem, rozpoczętej już w 2002 roku. Obu stronom przyniosła korzyści. Dzieła urodzonego w Tokio 56-letniego dziś Murakamiego, obwołanego japońskim Andym Warholem, osiągnęły astronomiczne ceny na aukcjach, jednocześnie sam Vuitton, nieco przykurzony, nagle, dzięki kolorowym monogramom, zyskał świeżość, a stracił swoją dla wielu nieznośną nobliwość.

Czytaj też: Komu opłaca się inwestowanie w rynek sztuki? 

Inspirujące tsunami 

Dziś współpraca artysty z paryskim domem mody należy do przeszłości. Podobnie jak i sam infantylny styl Murakamiego. Jak przyznaje artysta, wpływ na zmianę jego twórczości miało tsunami w Fukusimie w 2011 roku. Od tego czasu jego sztuka stała się „poważniejsza”, choć nadal inspirowana mangą, anime i kulturą swojej ojczyzny, w której – co ciekawe – sam nigdy nie cieszył się szczególną estymą.

„Przez lata malowałem nieskomplikowane kwiatki. Wynikało to z faktu, że potrafiłem malować tylko proste rzeczy. Dopiero dzięki rewolucji technologicznej nauczyłem się bardziej precyzyjnie wyrażać emocje. Choćby poprzez programy modelowania 3D” – przyznał w tym roku w rozmowie z serwisem Artnet. W procesie twórczym pomagają mu asystenci, co jego dzieła czyni de facto pracą zespołową.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Takashi Murakami (@takashipom)

Nierozumiany, ale cenny 

W wywiadach często podkreśla, że czuje, iż jego sztuka nie będzie zrozumiana jeszcze wiele lat po jego śmierci. Z pewnością jednak już dziś jest wyśmienicie opłacana. Jego „Samotnego kowboja” z 1998 r. przedstawiającego masturbującego się chłopca sprzedano na aukcji w Christie’s za ponad 15 milionów dolarów.

Tekst Michała Zaczyńskiego pt. "Sztuka zarobku" ukazał się w pierwszym tegorocznym "Big Black Booku" 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Takashi Murakami (@takashipom)

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie