Anish Kapoor: fundamentalna rola koloru
Fot: Starstock

Anish Kapoor: fundamentalna rola koloru

Po Takashim Murakamim prezentujemy kolejnego wpływowego, współczesnego artystę. Sprawdźcie, jakie dzieła umożliwiły Kapoorowi dostanie się na listę najbogatszych Brytyjczyków.
12.12.2018

Zdobywca nagrody Turnera w 1991 roku, wyróżnienia na Biennale w Wenecji i – niedawno– Genesis Prize, nazywanej Żydowskim Noblem, o wartości miliona dolarów, którą przeznaczył na pomoc osobom uciekającym przed wojną czy prześladowaniami. Jego majątek szacuje się na 140 milionów funtów, co daje mu 862. miejsce na liście najbogatszych Brytyjczyków „Sunday Timesa”.

Czytaj też: Takashi Murakami: japoński Warhol 

Styl Anisha Kapoora 

Ten urodzony 64 lata temu w Bombaju rzeźbiarz hinduskiego i żydowskiego pochodzenia, w latach 70. przeniósł się na studia inżynierii elektrycznej do Izraela, a stamtąd do Londynu, do Chelsea School of Art and Design. Sławę zdobył dekadę później, biomorficznymi i geometrycznymi rzeźbami z granitu, marmuru i innych tradycyjnych surowców. Wyróżnia go widowiskowa skala dzieł i mający fundamentalne znaczenie w jego pracach kolor. Jego dzieła, jak choćby słynne „Void Field” z 1990 roku z Wenecji, często tworzą iluzje optyczne. To rzeźby pokryte czarnym pigmentem, który uniemożliwia określenie jaki jest kształt, wysokość czy wypukłość obiektu. Może być zarówno wystającym z poziomu podłogi sześcianem, jak i dołem o niesprecyzowanej głębokości.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Anish Kapoor (@dirty_corner)

Gdzie można obejrzeć jego dzieła? 

Dzieła Kapoora można znaleźć we wszystkich liczących się muzeach i galeriach świata, w tym w londyńskiej Tate, w nowojorskiej MoMie i w Reina Sofia w Madrycie. Zdobią także przestrzeń publiczną: Millenial Park w Chicago, Grand Palais w Paryżu czy Park Olimpijski w Londynie, gdzie Kapoor ustawił słynną 115-metrową spiralną wieżę z serpentynową zjeżdżalnią.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Lefteris Parasyris (@collectivememories)

 


Tekst "$ztuka zarobku" Michała Zaczyńskiego, prezentujący najlepiej zarabiających artystów świata, znajdziecie w najnowszym numerze "Big Black Booka" 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie