Gerhard Richter: ojciec realizmu kapitalistycznego
Fot: Starstock

Gerhard Richter: ojciec realizmu kapitalistycznego

Trzecia część naszego przeglądu najsowiciej opłacanych artystów świata.
18.12.2018

Abstrakcjonista, fotograf. Uznawany za pioniera nowoczesnego malarstwa europejskiego i za ojca chrzestnego niemieckiego pop-artu. Zasłynął, jak sam to nazwał, realizmem kapitalistycznym”: dziełami powstałymi z przerobionych zdjęć, czym odnosił się do roli malarstwa w czasach popularności fotografii.

Zajrzyj też do sylwetek Anisha Kapoora i Takashiego Murakamiego 

Burżuj z Drezna 

Urodzony 86 lat temu w Dreźnie Richter, dorastał w polskiej dziś Bogatyni. Po II wojnie światowej studiował na drezdeńskiej ASP, na którą pierwotnie nie chciano go przyjąć za „zbyt burżuazyjny” charakter jego prac. Po dyplomie malował elewacje budynków, by w 1961 roku , tuż przed budową muru berlińskiego, uciec na Zachód. Od roku 1965 pracuje techniką sitodruku i offsetu, tworząc limitowane edycje druków o niewielkich nakładach, przynoszące dziś ich szczęśliwym nabywcom krociowe zyski.

Clapton zgarnia miliony 

W 2012 roku pobił światowy rekord – jego seria „Abstraktes Bild” została sprzedana za 34 miliony dolarów, najwięcej ze wszystkich żyjących wówczas malarzy. Sprzedającym był sam Eric Clapton. Rok później pobił go „Plac katedralny, Mediolan”, za który zapłacono ponad 37 milionów dolarów, zaś dwa lata później „Abstraktes Bild” odsprzedano w londyńskiej Sotheby’s za 44,5 miliona dolarów. Fortuna Richtera jest szacowana na 700 milionów euro, co w niemieckim Manager Marketing dało mu 220. miejsce wśród tysiąca najbogatszych Niemców.

Tekst "$ztuka zarobku" Michała Zaczyńskiego, prezentujący najlepiej zarabiających artystów świata, znajdziecie w najnowszym numerze "Big Black Booka

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie