Nadchodzą złote czasy dla kina surwiwalowego? Zobacz zwiastun „Arktyki”
Fot: Starstock

Nadchodzą złote czasy dla kina surwiwalowego? Zobacz zwiastun „Arktyki”

Filmowych opowieści o próbach przetrwania w ekstremalnych warunkach jest coraz więcej.
04.01.2019

Ubiegłoroczny serial „Terror” pokazał, że łączenie horroru i opowieści o rozpaczliwych próbach przetrwania może przynieść wybitne rezultaty. Surwiwalowych historii jest w głównym nurcie coraz więcej: w uhonorowanej Oscarem w 2016 roku „Zjawie” pozwalały one opowiedzieć historię przemocy towarzyszącej narodzinom i rozwojowi Stanów Zjednoczonych, a w głośnej książce Hamptona Sidesa, „W królestwie lodu” z 2014 roku, autor wykorzystał historię załogi USS Jeanette do zarysowania epickiej panoramy schyłku XIX wieku i narodzin nowoczesności.

To co wiem: Alejandro Gonzales Inarritu 

Nowy, wpływowy mikrogatunek?

Można więc surwiwalowy „format” przykrawać do różnych potrzeb. Rosnące zainteresowanie zmianami klimatycznymi i poczucie schyłku, które zdaniem krytyków było jedną z przyczyn renesansu horroru w ubiegłych miesiącach, mogą też zaowocować nową modą na filmy katastroficzne i opowieści o potrzebie przetrwania. Już w lutym do kin trafi nowy film z Madsem Mikkelsenem, który sądząc po reakcjach krytyków po festiwalu w Cannes, gdzie miał swoją premierę, ma szansę stać się kolejnym ważnym filmem dla tego gatunku.

Debiut youtubera

"Arktyka" opowiada o katastrofie samolotu w arktycznej tundrze. Jego jedyny pasażer, Overgard, zabiera z wraku to, co może mu się przydać i próbuje znaleźć ratunek tysiące kilometrów od najbliższych siedlisk ludzkich, w najmniej przyjaznym miejscu na Ziemi. To pierwszy pełnometrażowy film Joe’ego Penny, który jako youtuber cieszy się popularnością w rodzinnej Brazylii. Zobacz zwiastun filmu, który właśnie trafił do sieci:

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie