David Hockney: rekordy bez wychodzenia z domu
Fot: Starstock

David Hockney: rekordy bez wychodzenia z domu

Dla współtwórcy pop-artu sztuka stała się sposobem na długowieczność.
14.01.2019

Swoją pierwszą pracę, jeszcze jako nastolatek, podarował właścicielom baru w Yorkshire w zamian za rybę z frytkami. Obrazek sprzedali całkiem niedawno, za 19 tysięcy funtów. Ale to drobiazg w porównaniu do cen dzieł z jego okresu dojrzałego. „Pacific Coast Highway and Santa Monica” z 1990 roku, ukazujące widok z domu artysty, osiągnęło w tym roku na aukcji w nowojorskiej Sotheby’s 28,5 miliona dolarów, a „Piscine de Medianoche (Paper Pool 30)”, jeden z serii obrazów basenu malowanego o różnych porach dnia jesienią 1972 roku – 11,7 miliona. I to za jednym zamachem. Hockney wie zatem, jak stać się milionerem, dosłownie nie ruszając się z domu.

David Choe - od murali do milionów 

3. David Hockney, Pacific Coast Highway and Santa Monica. Sold for $28,453,000.

Opublikowany przez Tạp Chí Mỹ Thuật Czwartek, 17 maja 2018

Ceny jego dzieła nakręciła głośna retrospektywa zorganizowana w 2017 roku wspólnie przez londyńską Tate, paryskie Centrum Pompidou i nowojorski MET i kolejno w tych placówkach pokazywana. Tylko w tej pierwszej przyciągnęła pół miliona zwiedzających, bijąc historyczny rekord galerii.

Anish Kapoor - fundamentalna rola koloru 

Urodzony w Bradford w 1930 roku Hockney to współtwórca pop-artu, także fotograf, sztycharz (twórca rycin) i scenograf. Szczególne uznanie przyniosły mu portrety. Uwieczniał matkę podczas każdej wizyty u niej (zmarła w wieku 99 lat), ojca, przyjaciół, swoich nagich kochanków i partnerów. Hockney do dziś maluje nawet po siedem godzin dziennie. „To mnie odmładza. Czuję się, jakbym znów miał trzydziestkę” – przyznaje. Dziennikarzowi CNN, który odwiedził go w domowej pracowni w Hollywood, powiedział: „Moje życie nie jest w sumie kiepskie. Zawsze robiłem i nadal robię to, na co mam ochotę”. Na dzień przed swoimi 80. urodzinami Hockney osobiście odmalował kafelki znanego ze swych obrazów basenu. Denerwował go ich wyblakły błękitny kolor.

Tekst: Michał Zaczyński. Artykuł "$ztuka zarobku", prezentujący najlepiej zarabiających artystów świata, znajdziecie w  "Big Black Booku" 2/2018. 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie