Czy aktorzy grający w „Romie” nie dostaną wiz na galę rozdania Oscarów?
Fot: Starstock

Czy aktorzy grający w „Romie” nie dostaną wiz na galę rozdania Oscarów?

Polityka wizowa administracji Donalda Trumpa odbija się na też na świecie filmu.
25.01.2019

„Roma”, monumentalny i poruszający fresk (jak o filmie Alfonso Cuarona pisał przyjaciel reżysera, Guillermo del Toro), to jeden z największych zwycięzców sezonu nagrodowego w branży filmowej. Jego zwieńczeniem będzie gala rozdania Oscarów, gdzie największy rywal „Zimnej wojny” w kategorii film nieanglojęzyczny powalczy aż o 10 statuetek. Niestety, w wyniku politycznych zawirowań w USA, a także polityki wizowej i imigracyjnej administracji Donalda Trumpa, nie wszyscy członkowie ekipy odpowiedzialnej za film będą mieli okazję celebrować potencjalny sukces.

Problem Fermina 

O problemach członków obsady opowiedział Jorge Antonio Guerrero, odtwórca roli Fermina, który w wywiadzie dla meksykańskiego magazynu „Quien” przyznał, że o możliwość wjazdu do Stanów Zjednoczonych ubiegał się już trzykrotnie. Tylko pierwsza próba związana była z prywatnym wyjazdem – kolejne odmowy przychodziły mimo listu polecającego od jednego z producentów i sukcesów filmu m.in. na rozdaniu Złotych Globów. Nawet jeśli ostatecznie Guerrero otrzyma pozwolenie na wjazd na specjalnych prawach, jego sytuacja wiele mówi o obecnej polityce USA. Zwłaszcza, że to nie pierwszy przypadek w ostatnich latach, kiedy to artyści docenieni przez amerykański przemysł filmowy padają ofiarami tamtejszej polityki.

Nagrodzeni z zakazem 

Po wprowadzeniu w 2017 roku zakazu podróżowania do USA dla obywateli siedmiu krajów muzułmańskich na galę oscarową nie mogli dotrzeć pochodzący z Syrii członkowie ekipy filmu „Białe hełmy” (który otrzymał statuetkę za najlepszy dokument krótkometrażowy). Przeciwko zakazowi protestował też wybitny irański reżyser i laureat Oscara za „Rozstanie” z 2011 roku, Asghar Farhadi, który zbojkotował ubiegłoroczną galę, mimo nominacji za film „Klient”.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie