Atom po atomie. Jak połączyć awangardowe zegarmistrzostwo i odkrycia naukowe?

Atom po atomie. Jak połączyć awangardowe zegarmistrzostwo i odkrycia naukowe?

Na targach SIHH w Genewie zaprezentowano TAG Heuer Carrera Calibre Heuer 02T Tourbillon Nanograph - pierwszy zegarek ze sprężyną balansu wykonaną z karbonu.
08.02.2019

Podczas corocznych targów zegarkowych SIHH, organizowanych w styczniu, premier jest mnóstwo, więc trudno się wyróżnić. Jednak firmie TAG Heuer udała się ta sztuka. Marka, należąca do francuskiego koncernu LVMH, zaprezentowała właśnie model TAG Heuer Carrera Calibre Heuer 02T Tourbillon Nanograph. To pierwszy zegarek, w którym sprężyna balansu wykonana została z kompozytu na bazie włókna węglowego. Stworzono ją atom po atomie, po to by uzyskać niezwykłą precyzję pracy mechanizmu zegarkowego. Czy to oznacza przełom w świecie zegarmistrzostwa?

Innowacje w cenie

Dwa lata temu TAG Heuer zaprezentował model Carrera Heuer 02T, który wywołał nie lada sensację bo był to niezwykle efektowny chronograf z tourbillonem. Model Nanograph bazuje na  wspomnianym zegarku, ale jest odważnym krokiem wprzód, poprzez zastosowanie sprężyny balansu z karbonu. To rozwiązanie zapewnia niezwykłą precyzję pracy mechanizmu zegarka, a także odporność na działanie pola magnetycznego czy wstrząsy mechaniczne. Użycie karbonu w zegarmistrzostwie to nie nowość, decyduje się na to wielu producentów. Jednak dotąd jego zastosowanie ograniczało się do koperty. TAG Heuer poszedł krok dalej, a do tego opatentował swoje rozwiązanie.

 

Teoria sześciokąta 

Innowacje technologiczne to nie wszystko. Nanograph stylistycznie nawiązuje do modelu Carrera, jednego z najbardziej rozpoznawalnych w ofercie firmy, która przyzwyczaiła miłośników zegarków do ikonicznych zegarków, ale jego projektanci postarali się o to, by wyróżniał się on w sposób jednoznaczny. Na wahniku i tarczy pojawia się więc wzór sześciokąta, to odniesienie do włókna węglowego użytego do stworzenia nie tylko sprężyny ale i bezelu. Koperta, o średnicy 45 mm, zrobiona została z tytanu z powłoką PVD, a mechanizm ma certyfikat COSC.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie